Czcionka:
Kontrast:
Babska Wyspa - Strefa Pozytywnej Energii
data dodania: 10.08.2020

- W Babskiej Wyspie kobiety budują na nowo siebie i swoją wartość, zmieniają swoje życie. Stają się twórczyniami swojej rzeczywistości. Wychodzą z tzw. archetypu ofiary do archetypu twórcy. Podnoszą swoją aktywność społeczną, wiarę we własne możliwości i kompetencje. Kiedy z nimi rozmawiamy, widzimy w nich zmiany. Wspieramy je w tym, żeby doszły do równowagi psychicznej, po pierwsze poprzez zrozumienie źródła problemów, a po drugie poprzez pracę na warsztatach i sesjach indywidualnych. Po prostu zdrowieją i to jest taki „efekt uboczny” – mówi Joanna Kaszuba, prezes zarządu Stowarzyszenia Babska Wyspa.

Niespełna 4 lata temu, dzięki inicjatywie czterech kobiet, powstało w Elblągu wyjątkowe miejsce dedykowane kobietom – Babska Wyspa. Założycielki (Joanna Kaszuba, Joanna Małkińska, Anna Jaster i Wioleta Ostrowska), w odpowiedzi na własne poczucie braku miejsca, które zaspokoi ich potrzeby, postanowiły otworzyć ośrodek, który umożliwi elblążankom uczestnictwo w zajęciach i wykładach z rozwoju osobistego, duchowego oraz poprawy kondycji fizycznej.

W ofercie stowarzyszenia znajdują się między innymi warsztaty biologii totalnej, której podstawą są naukowe dowody wskazujące związek psychiki z ciałem oraz warsztaty gotowania. Uczestniczki zdobywają wiedzę na temat zdrowego odżywiania i ekologicznego odżywiania biorąc czynny udział w zajęciach włącznie z degustacją przygotowywanych i omawianych posiłków. Ośrodek organizuje również „Kobiece spotkania z Modą i Urodą”. Kobiety mogą dowiedzieć się, do którego typu urody należą, jakie kolory i fasony ubrań są dla nich najodpowiedniejsze, a także uczą się podkreślania swoich atutów oraz wydobywania naturalnego piękna twarzy dzięki prezentowanym technikom i trikom makijażowym.

W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH

Zajęcia prowadzone w Babskiej Wyspie rozwijają każdego na 3 płaszczyznach: ciało-umysł-duch. Do znanego powiedzenia „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, założycielki dodały jeszcze, że „zdrowy duch, to zdrowe ciało”. Propozycją Babskiej Wyspy zapewniającą zrelaksowanie się jest PanEuRytmia, czyli bułgarska medytacja w ruchu, określana przez sympatyków mianem „Tai Chi Wschodniej Europy” lub „Jogą Tańca”. W każdy wtorek o godz. 19.00 odbywają się zajęcia z salsy, które wspomagają poprawę kondycji fizycznej uczestniczek.

Usługi Stowarzyszenia Babska Wyspa obejmują również analizę kolorystyczną i stylizację sylwetki wraz ze wspólnymi zakupami, sesje BARS (masaże energetyczne głowy), indywidualne i grupowe konsultacje Totalnej Biologii, a także wynajem okolicznościowy oraz wynajem sali (również coworkingowej). Do dyspozycji klientek jest również Studio Figury – mini siłownia, w której można znaleźć urządzenia takie jak rollmasaż, platforma wibracyjna, orbitrek, czy fitness horse.

Od czerwca 2019 r. ośrodek realizuje projekt „Gotowe na wszystko” sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

GOTOWE NA WSZYSTKO

- Projekt „Gotowe na Wszystko” powstał z myślą o kobietach z terenu Elbląga, które doświadczają zagrożenia wykluczeniem społecznym np. ze względu na samotność, trudną sytuację materialną, doświadczają przemocy, czy posiadają wielodzietne rodziny lub chorują na choroby przewlekłe. Czasami te wykluczenia społeczne nakładają się na siebie, powodując niską aktywność społeczną, niechęć do angażowania się w jakiekolwiek działania, budowania relacji, a także brak wiary we własne siły i możliwości. Takie osoby mają często niskie umiejętności rozwiązywania własnych problemów i dlatego to właśnie taką obrałyśmy grupę docelową. Wierzymy w to i widzimy, że uczestniczkom zwiększa się samoocena i odwaga do tego, by sięgać po swoje, czy zmienić swoje priorytety w życiu – opowiada Joanna Kaszuba.

Przed rozpoczęciem realizacji projektu zakładano, że będzie on skierowany do 90 kobiet. Zainteresowanie było jednak o wiele większe i obecnie bierze w nim udział ponad 160 przedstawicielek płci pięknej, dlatego założycielki Babskiej Wyspy nie wykluczają kolejnych edycji. Obecna skierowana jest tylko do kobiet, w związku z czym do zarządu docierają głosy rozczarowania ze strony mężczyzn, którym na próżno szukać w Elblągu miejsca z równie bogatą ofertą przeznaczoną właśnie dla nich.

- Wiemy, że jeżeli w przyszłości będziemy realizować podobny projekt, to postaramy się, by był skierowany również do mężczyzn – dodaje Kaszuba. – W ramach obecnego projektu odbywają się warsztaty motywacyjne w formie wykładów i ćwiczeń, na których pokazujemy rolę podświadomości i neuroświadomości w życiu człowieka. Bliskie motywacyjnym są warsztaty rozwojowe prowadzone przez coacha, które wzmacniają samoocenę, poczucie własnej wartości oraz umiejętności radzenia sobie z własnymi problemami. Mamy też warsztaty wizerunkowe. Ich celem również jest podniesienie samooceny uczestniczek. Specjalistka od wizerunku, nasza Ania (Anna Jaster – przyp. red.), doradza kobietom, w jakich stylizacjach jest im najlepiej, biorąc pod uwagę ich typy urody. W ofercie są też zakupy personalne, na które Ania idzie z nimi i podpowiada, jakie fasony i kolory będą podkreślały ich urodę. Na tych warsztatach obecna jest również kosmetyczka, która wykonuje uczestniczkom różne zabiegi. Mamy też warsztaty zdrowia, głównie chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne, czyli wzmocnienie organizmu. Są też treningi personalne, warsztaty zdrowego i ekonomicznego gotowania, ponieważ nie jest sztuką ugotować z dużej ilości drogich produktów. Projekt obejmuje również indywidualne masaże głowy, a także warsztaty „szyte na miarę”. Są one organizowane raz w miesiącu, a ich tematyka jest określana przez uczestniczki projektu. Sprawdzamy, jakie aktualnie mają zapotrzebowanie i dopasowujemy tematykę bezpośrednio do nich.

Babska Wyspa współpracuje z wieloma placówkami, m.in.: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, Polski Związek Niewidomych w Elblągu, Spółdzielnia Socjalna Idea, Fundacja dla Domów Zdrowienia, wspierając osoby w powrocie do równowagi psychofizycznej poprzez organizowanie przeróżnych ciekawych i rozwojowych zajęć. Z pełną ofertą Babskiej Wyspy można zapoznać się na stronie stowarzyszenia. Warto również zajrzeć na fanpage na Facebooku, na którym na bieżąco umieszczane są informacje o nadchodzących wydarzeniach.
Adrianna Kuzko