Czcionka:
Kontrast:
Jak przyciągnąć młodzież do twojej organizacji?
data dodania: 27.08.2020
Jak przyciągnąć młodzież do twojej organizacji?

Rekrutacja jest jednym z etapów realizacji projektów, który wymaga dużego zaangażowania i niejednokrotnie budzi nasze obawy. Czy się uda? Mamy fajny pomysł, ale czy znajdą się chętni do jego realizacji? Nie inaczej jest w przypadku projektów adresowanych do młodzieży.

Co możemy zrobić, żeby było inaczej?
To jasne, że nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie. Specyfika każdej miejscowości, każdego środowiska jest inna i o tym warto pamiętać. Istnieje jednak prosta metoda, przetestowana na setkach organizacji w Polsce. Może zadziała również u Ciebie?

Daj młodym przestrzeń!

A gdyby to młodzież wymyślała projekty? A gdyby to młodzież je realizowała? Z całą odpowiedzialnością, z prawem do popełniania błędów, naprawiania ich, od pomysłu po końcowe świętowanie sukcesu? Brzmi ryzykownie, prawda?

A jednak ryzyko może się opłacić.

Młodzi ludzie najchętniej angażują się w te działania, których są twórcami, które mogą kreować po swojemu i brać za nieodpowiedzialność. Pomysły na działania są zgodne z ich zainteresowaniami i pozwalają rozwijać i realizować ich własne pasje. Kiedy młodzi ludzie sami są gospodarzami projektu, wkładają w niego całe serce i całe swoje zaangażowanie. Potwierdza to Beata Rogalska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym, koordynatorka wielu projektów młodzieżowych.

„Zapraszam po prostu młodzież do tworzenia projektu od podstaw, bezpośrednio od wniosku. I to działa na plus, ponieważ młodzież, która tworzy całą koncepcję już jest uczestnikami tego projektu. Dzięki temu nie ma problemów z rekrutacją, bo młodzi ludzie zapraszają siebie nawzajem. W wielu projektach ja w temacie rekrutacji nie musiałam już nic robić – to się działo jakby samo.”

Dzięki zaangażowaniu młodzieży i ich samodzielnej pracy, efekty są zadziwiające. Młodzi ludzie nabywają mnóstwo nowych umiejętności i rozwijają kompetencje społeczne. Wzrasta ich pewność siebie, umiejętność współpracy i komunikacji, załatwiania spraw z dorosłymi. Stają się również bardziej samodzielni i aktywni. Dzięki temu stają się stają się wspaniałymi partnerami do wieloletniej współpracy.

Realizacja projektów, których gospodarzami i realizatorami są właśnie młodzi ludzie jest możliwa dzięki Programowi „Równać Szanse”.

Czym jest program „Równać Szanse” i jak otrzymać dotację?

Twórcą programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a prowadzi go Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Celem Programu „Równać Szanse” jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Sześciomiesięczne projekty realizowane w ramach programu mogą uzyskać dotację nawet do 8 500 zł. Mogą wziąć w nim udział grupy młodzieży w wieku 13 – 19 lat.

Program adresowany jest do organizacji pozarządowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, bibliotek i domów kultury z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców. Wnioski w konkursie przyjmowane są do 27.10.2020 do godz. 12:00 wyłącznie przez generator wniosków dostępny na stronach: https://rownacszanse.pl/system/ i https://bit.ly/RKG_RownacSzanse2020. Tam też znajdują się dokumenty konkursowe: zasady konkursu, wzór wniosku i kryteria oceny merytorycznej.

Program daje szansę na rozwój nie tylko młodzieży. Biblioteki i Domy Kultury mają dzięki niemu możliwość rozwinięcia działalności kulturalnej i wzbudzenia zainteresowania wśród młodych ludzi. Biblioteki i Domy Kultury biorące udział w programie mogą liczyć między innymi na wsparcie, doradztwo oraz profesjonalne szkolenie dla koordynatorów.

Jeśli chcesz uzyskać profesjonalną wiedzę na temat programu, zajrzyj na stronę https://www.rownacszanse.pl.

Zachęcamy również do kontaktu z Ełckim Stowarzyszeniem Aktywnych „STOPA” oraz do śledzenia aktualności na stronie www.stopa.org.pl. Informacji udzielają również pacownicy stowarzyszenia: Iwona Olkowicz, Kinga Buńda i Paweł Wilk, pod adresem: rownacszanseelk@gmail.com.
informacja nadesłana