Czcionka:
Kontrast:
Te modele pracy zdalnej zdecydowanie warto rozważyć
data dodania: 03.09.2020
Te modele pracy zdalnej zdecydowanie warto rozważyć

Praca zdalna pracy zdalnej nierówna. Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób musiało porzucić swoje przyzwyczajenia i rozpocząć pracę zdalną, na odległość, gdzie naszym jedynym kontaktem z kolegami i koleżankami z pracy był laptop, kamera internetowa i – sporadycznie – telefon. Czy tak można pracować? Jak najbardziej.

Jeszcze w maju wydało się, że liczba zachorowań jest pod kontrolą i będzie systematycznie się zmniejszać. Niestety, ale ostatnie tygodnie zweryfikowały tę prognozę. Zarówno Polska, jak i wiele innych państw boryka się ze wzrostem liczby zakażonych koronawirusem. Zmusza to do rozważenia modelu pracy, który zapewni efektywność, a także będzie cechował się troską o zdrowie załogi.

Właśnie z tego względu sporo firm wciąż umożliwia pracę zdalną, bez konieczności odwiedzania biur. Ten schemat działania nie dotyczy zresztą tylko firm nastawionych typowo na monetyzację dóbr i usług, ale i organizacji społecznych, czy na przykład redakcji i osób publicznych.

Dobrze obrazuje to telewizja. W programach publicystycznych redaktorzy wciąż często łączą się ze swoimi rozmówcami, którzy są oddaleni od studia nieraz o paręset kilometrów. Wydaje się, że jest to element rzeczywistości, do jakiej będziemy musieli przywyknąć. Warto więc wiedzieć, jak zorganizować pracę zdalną w taki sposób, by jej efektywność była taka sama – a może i wyższa – niż w tradycyjnym modelu zarządzania zespołem.

Z pomocą przychodzi branża IT

Wbrew obiegowej opinii, praca na odległość nie jest niczym odkrywczym. Już od wielu lat w ten sposób pracują m.in. programiści czy wielu e–redaktorów, którzy piszą dla ogólnokrajowych portali tematycznych. Oznacza to, że ci wszyscy ludzie mieli sporo czasu, by wypracować rozwiązania, które optymalizują pracę. Na szczęście jest to założenie słuszne.

Wiele zespołów może korzystać z dobrodziejstw tablicy Kanban, która w pewnym sensie jest rozwinięciem pracy w systemie SCRUM, która bardzo dobrze przyjęła się zwłaszcza w zespołach informatyków i techników w Stanach Zjednoczonych. Mamy też darmowe narzędzie, które da nam dostęp do tego sposobu zarządzania – jest to Trello.

W tym modelu osoba wyznaczona do danego zadania przechodzi z projektem całą ścieżkę. Od wprowadzenia go na tablicę zadań do wykonania, po przeniesienie go do sekcji „w trakcie”, aż do zaznaczenia zadania jako wykonanego. Osoba zarządzająca zespołem ma pełną wiedzę odnośnie tego, na jakim etapie znajduje się w danej chwili projekt i może dopasować kolejne zadania do okoliczności. Wymagana jest jedynie konsekwencja i sumienność w przenoszeniu tasków do poszczególnych sekcji, co zajmuje ledwie kilka sekund.

Więcej informacji znajdziesz tutaj