Czcionka:
Kontrast:
Dzieci z Akademii Przyszłości
data dodania: 24.09.2020
Dzieci z Akademii Przyszłości

Akademia Przyszłości jest organizacją działającą w Elblągu od lutego 2019 roku. To dzięki niej wielu uczniów zyskało pewność siebie i łatwość nawiązywania kontaktów.

Działalność Akademii Przyszłości polega na kontakcie, stałej relacji pomiędzy tutorem, czyli wolontariuszem, a dzieckiem, które potrzebuje wsparcia czy pomocy. Stowarzyszenie to współpracuje ze szkołami podstawowymi, na podstawie umowy. Aktualnie w Elblągu Akademia Przyszłości pomaga uczniom z SP21,  SP14 i SP25. W każdej z placówek jest koordynator, który typuje dzieci mające problemy z nauką czy kontaktem z rówieśnikami. Każdy z nich dostaje swojego tutora, z którym spędza czas i zaczyna przy nim rozwijać swoje skrzydła.

- Praca wolontariusza polega na pracy jeden na jeden z dzieckiem. Każdy z podopiecznych zyskuje nowego przyjaciela, który spędza z nim czas co tydzień przez cały rok. Jest to ogromna lekcja dla tych młodych ludzi. Widzą szanse, jakie życie przed nimi stawia i pokazuje, że nie muszę tkwić w swoich problemach i ograniczać się już w na początku swojego życia - powiedział o Akademii, jej koordynator regionalny Dawid Markun.

Praca Akademii Przyszłości nie ogranicza się tylko do kontaktów podopiecznych z tutorami.

- Za nami wiele wspólnych wyjazdów do Olsztyna czy Gdańska. Spotykaliśmy się również w przeróżnych miejscach w naszym mieście, ciągle odkrywając siebie. Z czasem Akademia stała się nieodłączną częścią naszego życia. Aktywnie braliśmy udział w ubiegłorocznych obchodach Święta Chleba. Wystawiliśmy tam swoje stoisko, gdzie z otwartymi rękoma oczekiwaliśmy na każdego. Prowadziliśmy zabawy dla dzieci, angażowaliśmy do tego również rodziców, zorganizowaliśmy pokaz baniek mydlanych – wylicza Dawid Markun.

Początki działalności nie były łatwe. Pierwszą szkołą, która rozpoczęła współpracę z Akademią Przyszłości była SP 21. Dzięki ogromowi pracy i serca, jakie włożyli w rozwój Akademii tutorzy i koordynatorzy, udało się otworzyć kolejne kolegia w SP 14 i SP 25. Miejmy nadzieję, że na tym nie koniec.

- Nasze spotkania zawsze odbywają się popołudniami, gdy zamiast po ciężkiej nauce w szkole, po wyczerpującej pracy odpoczywać przed telewizorem, robiliśmy małe kroczki, które dały wielkie rezultaty. Zmiana jaka nastąpiła w dzieciakach, była niesamowita. Czasami bywało ciężko, brakowało czasu, funduszy, ale nigdy nie zabrakło chęci. Pomocą zawsze służyli nam rodzice dzieciaków - podkreśla koordynator regionalny.

Aktualnie Akademia Przyszłości w województwie warmińsko-mazurskim działa w Elblągu, Ełku, Fromborku i Olsztynie. Działalność Akademii Przyszłości i praca tutorów pozwoliła dzieciom obudzić w sobie pewność siebie, dlatego też organizacja chce poszerzyć swoją działalność o inne miasta.

- Wzięliśmy pod nasze skrzydła zagubione, zamknięte w sobie dzieciaki, które miały problemy z zachowaniem w szkole, różne trudności w nauce. Teraz widzimy, że te dzieci fruną razem z nami na tych skrzydłach – podsumował Dawid Markun.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto posiada empatię i potrafi poświęcić swój czas innej osobie bezinteresownie. Można zgłosić się poprzez stronę internetową. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Nikola Przybysz