Czcionka:
Kontrast:
Charytatywnie w Sklepie Społecznym pod Cisem
data dodania: 05.10.2020
Charytatywnie w Sklepie Społecznym pod Cisem

Jest takie miejsce w Elblągu, gdzie słowa „świadome zakupy” nabierają głębszego znaczenia. To Sklep Charytatywny w Domu pod Cisem przy ulicy Stawidłowej 3 prowadzony przez Stowarzyszenie ESWIP.

Odnowione meble, często w stylu retro, obrazy, lampy, filiżanki i zegary – to zaledwie kilka przykładów asortymentu sklepu charytatywnego. Tutaj ważny jest element dobroczynności zarówno ze strony kupujących, jak i darczyńców przynoszących do sklepu ciekawe przedmioty.

Kasa na inicjatywy

- Dochód ze sklepu przeznaczamy na działania dobroczynne, a dokładniej na inicjatywy społeczne elblążan – mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. – Dlaczego? Utworzyliśmy bowiem Fundusz Grantowy naszego Stowarzyszenia, który zasilany jest właśnie z wpływów ze sklepu charytatywnego, ale także z 1% i darowizn finansowych. Bardzo dziękuję darczyńcom, a także kupującym. Już w październiku ogłosimy konkurs grantowy, do udziału w którym już dzisiaj zapraszam nie tylko organizacje pozarządowe, także grupy osób, które chcą coś zmienić w swoim otoczeniu.

Ważne jest, żeby fundusz stale był zasilany, bo granty będą przyznawane cyklicznie. Dlatego Stowarzyszenie ESWIP zaprasza do sklepu w Domu pod Cisem, gdzie można znaleźć m.in. meble z duszą.

- Dajemy drugie życie rzeczom – mówi Justyna Duks, szefowa Domu pod Cisem. – W pracowniach krawieckiej i stolarskiej, uczestnicy Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej uczą się zawodów i to właśnie efekty ich pracy możemy zobaczyć w naszym sklepie. Starannie odnowione meble, krzesła i fotele – także w stylu retro - cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto dodać, że zakupy w Sklepie pod Cisem są na każdą kieszeń.

Trzy strefy

Obecnie sklep podzielony jest na trzy strefy: charytatywną, rzeczy używanych i strefę Targes.pl.

- W strefie Targes.pl można kupić m.in. smaczne soki od Mazurskich Słoików, gustowne torby od Przedsiębiorstwa Społecznego Sakwa, pufy wykonane przez uczestników Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej, świeczki zapachowe, kolorowe magnesy czy ręcznie wykonaną biżuterię - wylicza Olga Porożyńska, instruktorka Elbląskiego Centrum Integracji Społecznej. - Szczególnie polecam przedmioty wytwarzane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Centrów Integracji Społecznej, czyli ciekawe ozdoby lub praktyczne rzeczy do każdego domu.

Kupujący ten asortyment wspierają także rozwój ekonomii społecznej w naszym regionie.

- Najprościej mówiąc, ekonomia społeczna to firmy, gdzie ważna jest sfera społeczna, gdzie ludzie są ważniejsi od zysku – mówi Maciej Bielawski, wiceprezes Stowarzyszenia ESWIP. – Dzięki świadomym zakupom każdy z nas daje pracę osobom powracającym na rynek pracy. Do czego gorąco zachęcam.

Od wtorku do soboty

- Te trzy strefy w sklepie wskazują na idee, które przyświecają naszym działaniom. Czyli dobroczynność, działanie w myśl gospodarki obiegu zamkniętego oraz wspieranie rozwoju ekonomii społecznej – mówi Arkadiusz Jachimowicz. - Jako stowarzyszenie pilotażowo prowadzimy sklep społeczny i już teraz można powiedzieć, że mocno będziemy rozwijali strefę charytatywną. Naszym marzeniem jest sklep wielkopowierzchniowy, wzorowany na doświadczeniach naszego włoskiego partnera z Cauto. Pracujemy nad jego koncepcją.

Sklep pod Cisem otwarty jest od wtorku do piątku w godz. od 10 do 17 oraz w soboty w godz. od 10 do 14.

- Uruchamiamy możliwość zakupów internetowych poprzez Allegro. Proponujemy również sprzedaż ciekawych rzeczy poprzez media społecznościowe – dodaje Justyna Duks.

Sylwia Warzechowska

Fot. Sylwia Warzechowska