Czcionka:
Kontrast:
Znaleźli swój sposób na życie
data dodania: 23.12.2019
Znaleźli swój sposób na życie

Znają i przyjaźnią się od dawna. Połączyło ich także stowarzyszenie, a następnie spółdzielnia socjalna. Gdzie to wszystko się dzieje? W Waszulkach, w gminie Nidzica. Tam w spółdzielni „Sposób na Życie” działają: Anna i Krzysztof Lewikowscy, Paulina Szynkiewicz, Paula Gołębiewska i Samanta Polinkiewicz.

Zawsze dobrze się rozumieliśmy. Naszym pierwszym krokiem wspólnej i bezinteresownej pracy było zdobycie doświadczenia działając społecznie, kiedy w 2012 założyliśmy stowarzyszenie "Robimy, bo chcemy", którego celem jest tworzenie wspólnych działań integrująco-aktywizujących na rzecz naszej lokalnej społeczności.

Dotacja OWES

Kolejnym krokiem było wzięcie losu w swoje ręce wykorzystując nasze pasje,  przerodziliśmy je w zawody tworząc tym samym sobie miejsca pracy. A naszym zakładem pracy stała się spółdzielnia, którą sami powołaliśmy do życia w 2013 roku, która mieści się w Waszulkach w Gminie Nidzica. Sam proces rejestracji nie był taki łatwy, pomimo naszych zdolności i posiadanych umiejętności my cztery kobiety byłyśmy osobami bezrobotnymi i w związku z tym również brakowało nam na początku środków finansowych na otwarcie swoich działalności.

Właśnie wtedy pojawiła się szansa na skorzystanie z dotacji z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Nidzicy na utworzenie sobie stanowisk pracy zakładając spółdzielnie socjalną. Początki nie były łatwe, ale stawiając na jakość świadczonych przez nas usług dzisiaj mamy stałych klientów, którzy polecają nas innym. Co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i myślę, że sukcesem.

W celu odróżnienia swoich produktów, które nie są nowością, od pozostałych na rynku dążymy przede wszystkim do zapewniania szerokiego wachlarzu elastycznych usług, dopasowanych do indywidualnych wymagań klienta (różne możliwości składania zamówienia, kompleksowość usług, dostawa do klienta). Poza tym wszyscy, jesteśmy mobilni, dopasowujemy się do klienta. Dążymy cały czas do tego, aby być najlepszymi w tym, co robimy.

Co robimy?

Florystyka i bukieciarstwo stały się niejako naszym znakiem rozpoznawczym, przystrojenie kościoła samochodu, a także przygotowanie bukietów sprawia nam dużo radości. Spełniamy się w tym, co robimy, a właśnie taką pracę wykonuje się nie tylko z przyjemnością, wkłada się w nią dużo serca i energii.

Prowadzimy także usługi księgowe, z których głównie korzystają inne spółdzielnie socjalne oraz podmioty ekonomii społecznej. Stawiamy na to, aby rola księgowego wybiegała poza podstawowe czynności takie jak przyjmowanie dokumentów i księgowanie. Innowacyjności, które są wprowadzane przez naszą księgową Paulinę Szynkiewicz to min. elektroniczny przesył dokumentów, dostęp 24 godziny na dobę do danych księgowych klienta, zdalny dostęp z każdego miejsca na świecie. Dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów biuro rachunkowe może dynamicznie i szybko reagować na potrzeby swoich klientów. Jest to kwestia nie tylko dostępu do archiwum, ale również do wszelkiego rodzaju statystyk, zestawień i raportów księgowych, do których klient może mieć dostęp na bieżąco. Biuro księgowe stosując nowoczesne rozwiązania jest też w stanie szybko i sprawnie przygotować klientowi dowolny rodzaj raportu czy zestawienia, co ułatwia prowadzenie biznesu i znacznie wspiera komunikację między klientem a biurem rachunkowym.

Uczymy innych

Nie zamykamy się tylko na florystykę i księgowość. Każde przedsiębiorstwo społeczne powinno odpowiadać na potrzeby rynku. Tak też działamy, dlatego m.in. świadczymy usługi konferansjera, mobilnej kosmetyczki, zajmujemy się montażem folii przeciwsłonecznych, a także oprawą muzyczną eventów, festynów czy poprawin

Dzisiaj dzięki zdobytej wiedzy i posiadanych kwalifikacjach uczymy innych. Jako spółdzielnia oferujemy organizację i przeprowadzenie wizyty studyjnej w siedzibie w Waszulkach. Ofertę kierujemy do grup zorganizowanych, do samorządów lokalnych, w tym GOPS, MOPS, PCPR, PUP, organizacji pozarządowych, w tym OHP, oraz innych podmiotów ekonomii społecznej, a także wszystkich, którzy chcą poznać funkcjonowanie wielobranżowej spółdzielni socjalnej. Część praktyczna wizyty polega na warsztatach, dzięki którym umożliwiamy uczestnikom bezpośrednie zapoznanie się z ofertą spółdzielni z tematyki wybranej dowolnie już przez uczestników tj. florystyki i bukieciarstwa, montażu folii, usług księgowych czy usług kosmetycznych.

Współpracujemy z innymi podmiotami ekonomii społecznej, jesteśmy otwarci i zawsze gotowi do podejmowania nowych wyzwań.

Anna Lewikowska

 

Znasz przedsiębiorstwo społeczne, które koniecznie powinno znaleźć się w najbliższym numerze? A może sam chcesz opisać swoje stowarzyszenie bądź spółdzielnię socjalną? Napisz do mnie, omówimy szczegóły: s.warzechowska@eswip.pl

Sylwia Warzechowska