Czcionka:
Kontrast:
Wolontariusze wspierają elbląskich seniorów
data dodania: 12.11.2020
Wolontariusze wspierają elbląskich seniorów

Wyjście z psem, zrobienie zakupów czy zrealizowanie recepty. Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu wspiera elbląskich seniorów w codziennym funkcjonowaniu. - Nie chcemy nikogo zostawić bez pomocy w tym trudnym czasie - zapewniają wolontariusze.

Seniorzy, szczególnie zagrożeni zakażeniem koronawirusem, powinni unikać zatłoczonych miejsc i zostać w domu. Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu od początku pandemii pomaga starszym elblążanom w codziennym funkcjonowaniu, m.in. w zapewnieniu dostępu do podstawowych artykułów. To wsparcie szczególnie cenne, teraz gdy pandemia przybiera na sile, a liczba zakażonych gwałtownie rośnie z dnia na dzień.

- Nie chcemy zostawiać tych osób samych w tym trudnym czasie. Jesteśmy więc gotowi, aby nieść pomoc. Nasi wolontariusze, ze względów bezpieczeństwa, nie wchodzą co prawda do domów, ale poza mieszkaniem są w stanie załatwić prawie wszystko. Wychodzą z psami, robią zakupy spożywcze, w aptekach. Co więcej, funkcjonujemy nie tylko od poniedziałku do piątku, ale również w weekendy - mówi Gabriela Zimirowska, prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu.

Akcja skierowana jest do mieszkańców Elbląga, w szczególności starszych, samotnych, niepełnosprawnych, którym zaleca się pozostawanie w domu, a którzy ze względu na sytuację życiową potrzebują wsparcia. Każdy, kto potrzebuje takiej pomocy, lub kto ma informacje o takiej osobie, może skontaktować się bezpośrednio z Regionalnym Centrum Wolontariatu, które jest głównym koordynatorem akcji, pod nr tel. 600-384-230 lub 505-390-239.

- Mamy około 80 osób, którymi się opiekujemy. Codziennie trafia do nas od 3 do 5 nowych zgłoszeń. Mamy jeszcze wolontariuszy, więc nie zostawimy nikogo bez pomocy - mówi Gabriela Zimirowska.

Jak podkreśla prezeska RCW, elblążanie zdali egzamin z empatii i coraz pomocną dłoń wyciągają nie tylko ci, którzy działają jako wolontariusze.
- Pomagamy nie tylko my. Zauważyliśmy, że działa również pomoc sąsiedzka. Ludzie się zorganizowali i zaczęli zauważać tych, którzy są obok nich i potrzebują wsparcia. To bardzo pozytywne, w obecnej trudnej sytuacji - dodaje.
Natasza Jatczyńska