Czcionka:
Kontrast:
Myślenie wizualne skuteczną formą komunikacji
data dodania: 31.12.2019
Myślenie wizualne skuteczną formą komunikacji

Czy wiesz, że każdego dnia trafia do nas 34 gigabajty różnego rodzaju informacji? To tak, jakby ktoś bez przerwy mówił do nas przez 12 godzin. Dużo, prawda? Nic dziwnego, że wielu z nas szuka sposobu na skuteczne przyswajanie informacji. Niektórzy już znają myślenie wizualne, a ty?

Jedna z moich uczestniczek warsztatów z tematu wykorzystania myślenia wizualnego w biznesie, jako managerka postanowiła wykorzystać swoje nowo nabyte umiejętności. Zaczęła stosować scetchnoting, czyli notowanie z elementami rysunku, w zarządzaniu swoim kilkunastoosobowym zespołem rysując na tablicy plan działań, przy każdym zadaniu dorysowując ikony, które kojarzą się z daną sprawą. Stwierdziła, że nie tylko zaczęła łatwiej panować nad wielością codziennych zadań, ale przede wszystkim stała się bardziej skuteczna w ich realizacji. Wystarczy, że spojrzy na symbol przy zadaniu i doskonale pamięta, co ma jeszcze do zrobienia. Podsumowała, że wykorzystanie rysunku, który kojarzy jej się z daną sprawą wzmacnia i wyróżnia.  Temat staje się bardziej czytelny i szybciej można go przywołać w pamięci. Uczestniczka mówiła, że ten sposób lepiej się sprawdza niż dotychczas robione notatki w kalendarzu, będące jednolitą ścianą tekstu.

Notowanie rysunkiem na żywo

 

Myślenie wizualne to graficzny zapis Twoich myśli, pomaga w skutecznym komunikowaniu się. Wykorzystanie dwóch źródeł komunikatu, tekstu i obrazu, powoduje, że stajemy się lepiej zrozumiani i klarowniejsi w tym, co chcemy przekazać. Wystarczy spojrzeć na ilość emotikonek, które używamy przy rozmowach on line przez najpopularniejsze komunikatory dostępne w sieci. Rysunek jest chętniej wykorzystywany również w biznesie, który może służyć wyróżnieniu się wśród innych lub w sprawnym komunikowaniu się w zespole. Coraz więcej firm wzbogaca o graphic recording, czyli notowanie rysunkiem na żywo, swoje konferencje czy szkolenia biznesowe, co nie tylko uatrakcyjnia wydarzenie, ale również pomaga uczestnikom lepiej zapamiętać merytorykę spotkania.

Myślenie wizualne pobudza kreatywność, rysując pobudzasz swoją wyobraźnię do pracy. Wizualizacja swoich pomysłów pomaga w generowaniu nowych koncepcji. Nauczyciel wprowadzając swoim uczniom nowe tematy lekcji, wykorzystując myślenie wizualne angażuje jednocześnie dwa zmysły: wzroku i słuchu, co nazywa się podwójnym kodowaniem informacji, wzmacniając przekaz i jaśniejsze zrozumienie tematu.

 

Lepiej zrozumiane i zapamiętane

 

Rysowanie jest naszą naturalną umiejętnością, z której wyrastamy wraz z dorosłością. Pierwsze zapisy w historii były skalnymi obrazkami w epoce kamienia łupanego. Jako dzieci kredki czy mazaki były dla nas podstawowym elementem poznawania kolorów i nowych kształtów. Przez „nawyki dorosłych” sami pozbawiamy się tej umiejętności, bo…. to nie wypada, bo to takie dziecinne, albo ja nie potrafię rysować… jest to po prostu nie praktyczne lub obawiamy się krytyki innych. Pamiętasz swoje pierwsze rysunki jako dziecko? Rysunek to nic innego jak kontrolowane bazgrolenie. W myśleniu wizualnym nie chodzi o piękne i estetyczne obrazki, bardziej o wykorzystanie skutecznych form komunikacji, która jednocześnie jest rozwojową zabawą i daje dużo przyjemności. A wiadomo, że to co wzbudza uśmiech na twarzy, staje się lepiej zrozumiane i zapamiętane.

Osobiście w myśleniu wizualnym dostrzegam jeszcze jedną cenną rzecz, jest genialnym narzędziem terapeutycznym, które pobudza w nas wewnętrzne dziecko i pozwala na bezkrytyczne spojrzenie w siebie, szczególnie kiedy widzę jakie efekty przynosi nawet największy bohomaz, który narysuje jednocześnie mówiąc co mam na myśli moim uczestnikom szkolenia. Sama tego doświadczam, za każdym razem, kiedy sięgam po moje ulubione mazaczki. Polecam!

Anita Pawlak

Fot. Archiwum Stowarzyszenia ESWIP

Publikacja w PDF dostępna jest tutaj