Czcionka:
Kontrast:
Wolontariusze Klubów Ośmiu
data dodania: 20.01.2021
Wolontariusze Klubów Ośmiu

Można powiedzieć, że Powiat Ostródzki wolontariatem stoi. A wszystko to za sprawą Jolanty Dakowskiej, liderki młodzieżowego wolontariatu, która od 20 lat z sukcesem przeciera szlaki oraz angażuje dzieci i młodzież do działania. Wszystko to przy wsparciu samorządów, dyrektorów szkół i nauczycieli.

Program wychowawczy Fundacji „Świat na Tak” realizowany jest z powodzeniem w szkolnych Klubach Ośmiu. W gminie Ostróda tak jest w każdej szkole podstawowej.

- Byłam nauczycielką, pracowałam także w samorządzie – wspomina Jolanta Dakowska. – Zdaję sobie sprawę, jak działa system, dlatego współpracę zaczynam od samorządu, który kreuje politykę oświatową. Jeżeli wolontariat szkolny zostanie umocowany w polityce samorządu to będzie zabezpieczenie naszych działań – podkreśla wolontariuszka.

W tym całym systemie działań Jolanta Dakowska nie zapomina o dobrej współpracy z dyrektorami szkół i nauczycielami. To właśnie oni na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

- A młodzież mamy wspaniałą. Dlatego podążając harmonogramem wydarzeń i zbiórek charytatywnych nie zapominam o integracji klubów. Jest ona niezwykle ważna. Młodzi chcą się integrować. Na przykład w Gminie Ostróda organizujemy zloty, które odbywają się kolejno w każdej szkole podstawowej, a cieszą się bardzo dużą popularnością – mówi liderka młodzieżowego wolontariatu.

We wszystkich akcjach organizowanych pod skrzydłami Jolanty Dakowskiej biorą udział samorządowcy, nauczyciele, rodzice wolontariuszy i wszyscy ci, którym temat jest bliski. Jak podkreśla wolontariuszka, to, że ludzie angażują się w daną akcję daje duży oddźwięk i wtedy o wolontariacie się mówi. Mówi się nie tylko o akcjach charytatywnych, także o wydarzeniach organizowanych dla wolontariuszy. Wśród stałych imprez warto wymienić imprezy organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, Barwy Wolontariatu oraz ogólnopolską konferencję organizowaną przez Fundację „Świat na Tak” w Warszawie. Chyba na całą Polskę rozprzestrzenił              się Konkurs Samorządowy Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych’’.

- Laureat etapu lokalnego reprezentuje gminę czy miasto w ogólnopolskim konkursie. To bardzo duże wyróżnienie – podkreśla Jolanta Dakowska.

A chętnych wolontariuszy nie brakuje. Liderka opiekuje się 22 klubami w naszym województwie, które łącznie skupiają około 500 młodzieży i ponad 40 nauczycieli. Każdy wolontariusz wyznaje trzy zasady: dobrowolne zaangażowanie w pomoc potrzebującym, etyczną zasadę Kazimierza Lisieckiego ,,wstyd za zło’’ oraz zasadę budowania cywilizacji miłości. Wspólnie budują Świat na Tak.

Sylwia Warzechowska

Fot. Archiwum Jolanty Dakowskiej