Czcionka:
Kontrast:
Jestem w swoim żywiole!
data dodania: 27.01.2021
Jestem w swoim żywiole!

Woda, ziemia, powietrze, ogień, ale  który żywioł wybrać? Bożena Ruszkowska spełnia się w każdym, z każdego czerpie energię, którą obdarza innych. – Najważniejsze to być  sobą wśród ludzi – mówi laureatka konkursu „Godni Naśladowania”.  – I nie zamartwiać się, choć czas jest trudny.

Woda

Od 1975 r. jest prezesem Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, czyli od początku istnienia tego stowarzyszenia!

- Nauczyłam się pływać późno jak na dzisiejsze standardy, bo w wieku 10 lat – mówi Bożena Ruszkowska. – Sprawiało mi to ogromną frajdę. Sprawdzałam się – i nadal to uwielbiam – w pływaniu kraulem. Pokonywałam maratony w tym stylu – wspomina.

Dla Bożeny Ruszkowskiej najważniejsze jest bezpieczeństwo, a działalność EL WOPR na tym właśnie polega. Głównym celem stowarzyszenia jest upowszechnienie umiejętności pływania, ochrona ludności nad wodami, upowszechnienie proekologicznego stylu życia. Ratownicy i instruktorzy elbląskiego WOPR przez okres całego roku zajmują się prowadzeniem działań ratowniczych, przeprowadzają pogadanki, prelekcje na temat bezpieczeństwa nad wodami i ekologii wód, warsztaty z reanimacji i zasad udzielania pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz konkursy o bezpieczeństwie i ochronie środowiska wodnego. Głównym celem jest zmniejszenie liczby utonięć, a przede wszystkim edukacja w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodami i udzielania pierwszej pomocy.

Bożena Ruszkowska jest organizatorką imprez pływacki, cyklicznych zawodów, a także zajęć rehabilitacyjnych. W Stowarzyszeniu Amazonki wdrożyła program ćwiczeń dla kobiet po mastektomii.

Ziemia

Bożena Ruszkowska jest w swoim żywiole także wtedy, gdy wybiera się na spacer z kijkami. Jako prezes  Klubu Sportowego Elbląskie Włóczy-Kije zajmuje się organizacją zajęć rekreacyjno-sportowych, prowadzeniem szkoleń i warsztatów dla osób w różnych grupach wiekowych, szkoleniem przewodników i instruktorów Nordic Walking. Stowarzyszenie organizuje również  liczne imprezy sportowe i rekreacyjne. Wśród 120 członków klubu są posiadacze tytułów: Mistrza Polski, Europy i Świata w różnych kategoriach wiekowych i osób niepełnosprawnych.

"Włóczy-Kije" zorganizowały 4 imprezy o charakterze regionalnym, ogó1nopolskim, Puchar Europy i Puchar świata oraz 45 imprez rekreacyjnych i edukacyjnych.

- Jestem absolwentką AWF, mój dom to dom sportowy więc doskonale wiem, czym jest ruch i jak dobrze na nas wpływa – mówi Bożena Ruszkowska. – Przeszłam szkolenia nordic walking i założyłam jeden z najlepszych klubów w Polsce, a jego członkowie – z sukcesami startują w zawodach międzynarodowych – cieszy się nasza bohaterka. Skromnie wspomina o swoich sukcesachna dystansie 21 i 10 km.

– To sport dla wszystkich – zapewnia Bożena Ruszkowska. - Bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Sama, mimo endoprotezy biodra, aktywnie uprawiam nordic walking, to aktywność dobra nawet dla kobiet w ciąży.

Powietrze

Bożena Ruszkowska, jak powietrza, potrzebuje do życia ludzi. Spełnia się jako członek zarządu Uniwersytetu III Wieku w Elblągu.

- Prowadzę wykłady z ruchu, z odżywiania – mówi. - Przekonuję słuchaczy do uprawiania nordic walking, który jest znakomitą metodą rehabilitacji, a także formą rekreacji, która sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i oczywiście wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu – wskazuje na plusy.

Ogień

- Jestem jak iskierka, która rozpala ogień, a wokół niego jest przyjemnie i wszyscy czują się szczęśliwi – podsumowuje Bożena Ruszkowska. – Cały czas coś robię i nie wyobrażam sobie siebie siedzącej na kanapie z pilotem w ręku (śmiech). – Dla mnie ważne  jest to, by być wśród ludzi, być sobą i nie zamartwiać się, choć wiem, że w obecnym czasie jest to bardzo trudne. Jestem kobietą spełnioną, ale jeszcze trochę bym podziałała!

Bożena Ruszkowska została laureatką konkursu „Godni Naśladowania” w kategorii Pozarządowiec godny naśladowania. Jako osoba niezwykle oddana działalności na rzecz ochrony największego dobra, jakim jest ludzkie życie zyskała uznanie swoich podopiecznych, współpracowników, środowiska lokalnego. Niezwykle zaangażowana, kreatywna, energiczna, prawdziwy społecznik! – tak określana przez przyjaciół, chce służyć wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom miasta i regionu.

Powodzenia, Pani Bożenko!

Bożena Ruszkowska

Członkini Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego jest współzałożycielką oraz pełni funkcję Prezes organizacji od 1975 roku. Ponadto działa jako prezes Klubu Sportowego Elbląskie Włóczykije, a także członkini zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Jest osobą niezwykle oddaną działalności społecznej na rzecz propagowania bezpieczeństwa, zdrowia i aktywności mieszkańców. Jest instruktorką ratownictwa oraz pływania, od 45 lat prowadzi szkolenia w tym zakresie. Angażuje się również w szereg innych akcji społecznych, głównie na terenie miasta i powiatu elbląskiego.

Agata Janik

Fot. Kuba Qbi Strumiński