Czcionka:
Kontrast:
Społeczne projektowanie
data dodania: 17.12.2019
Społeczne projektowanie

O tym, że elbląski Dom pod Cisem jest wyjątkowym miejscem chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jedyna w swoim rodzaju jest także ściana na parterze budynku. O jej wygląd zadbali projektanci z AP Dizajn.

- Stowarzyszenie ESWIP poprosiło nas o zaprojektowanie ściany, która będzie połączeniem starego z nowym, wspomnieniem dawnego, wybudowanego przez wojną budynku – mówi projektantka Milena Gałązka. -  Naszym zadaniem było wykorzystanie istniejących elementów, czyli cegieł stanowiących konstrukcję budynku, tych ze starego komina, który się tutaj znajdował oraz drewnianych belek, stanowiących konstrukcję stropu oraz dachu.

Odzyskane cegły zostały dokładnie wyczyszczone i znalazły się na ścianie, gdzie znajdzie się także galeria darczyńców. Będą to mosiężne tabliczki z wygrawerowanymi nazwami osób, firm oraz instytucji, które wsparły budowę Domu pod Cisem. 

 - Ich ułożenie nawiązuje do sąsiedztwa rzeki, dlatego ich forma przypomina ławicę ryb – dodaje Milena Gałązka. 

Zaprojektowana ściana idealnie wkomponowana jest w charakter odrestaurowanego budynku. Nic dziwnego, bo projektanci z AP Dizajn – jak sami mówią o sobie - nie tworzą wnętrz uniwersalnych, ale przestrzenie stworzone dla nas.

- Projektowanie jest dla nas tak naturalne, jak oddychanie. Łączymy różne światy i style. Pierwsze skrzypce zawsze gra funkcjonalność – podkreśla Piotr Górski. – Przygotowanie koncepcji ściany w Domu pod Cisem było dla nas wspaniałym wyzwaniem i sprawiło dużo przyjemności. Łączenie starego z nowym pozwala na ciekawe rozwiązania.

AP Dizajn to zespół, który tworzą Agata Zambrzycka, Piotr Górski, Milena Gałązka oraz Emilia Zych. Razem zajmują się projektowaniem wnętrz. Odmienne osobowości i różne umiejętności, to recepta na zgrany zespół. AP Dizajn specjalizuje się w projektowaniu wnętrz oraz wzornictwie przemysłowym, nie zamykając się przy tym na inne dziedziny. Projekt ściany Domu pod Cisem jest początkiem współpracy ze Stowarzyszeniem ESWIP. AP Dizajn będzie wspierać projektowanie pierwszego w Elblągu ogrodu społecznego.

Sylwia Warzechowska

Fot. Projekt AP Dizajn