Czcionka:
Kontrast:
Hello Waste - nowe życie dla odpadów z tworzyw sztucznych
data dodania: 07.09.2021
Hello Waste - nowe życie dla odpadów z tworzyw sztucznych

Hello Waste to start up – podmiot ekonomii społecznej z departamentu Côtes d’Armor prowadzony przez młode małżeństwo. Firma zajmuje się przetwarzaniem odpadów z tworzyw sztucznych na przedmioty codziennego użytku, zachowując wysokie standardy produkcji ekologicznej.

Hasłem przewodnim Hello Waste jest „Zbieraj, sortuj, przetwarzaj”. Firma zbiera lokalne odpady (np. z tekstyliów, odpadów morskich) i przy użyciu różnych technik (wytłaczanie, prasowanie i inne) przetwarza je w estetyczne, funkcjonalne i trwałe produkty o charakterze użytkowym. Hello Waste zbiera odpady od osób prywatnych i społeczności lokalnych w promieniu 20 kilometrów od swojej siedziby w Saint Brieuc. Następnie przetwarza je na plastikowy proszek, z którego produkowane są wysokiej jakości produkty do użytku domowego, tj. mydelniczki, kubki na biżuterię, szczoteczki do zębów czy doniczki. Ciekawym przedmiotem są też grzebienie, które były pierwszym produktem sprzedażowym firmy. Powstają one w 100% z korków po winie poddanych recyklingowi. Dzięki temu każda sztuka jest inna i wyjątkowa. Wszystkie produkty są dostępne na platformie sprzedażowo-crowdfundingowej “Ulule”.

 

Innowacje

Hello Waste to także firma innowacyjna, która wprowadziła na rynek rodzaj wielkich klocków Lego. Ważą one po 1,5 kg każdy i pasują do siebie jak gigantyczny zestaw służący do budowy stolików kawowych, półek, a nawet ścianek działowych i ścian wewnętrznych. Klocki zbudowane są z plastiku, który pochodzi z lokalnych składowisk odpadów lub centrów sortowania przedmiotów, z którymi na co dzień współpracuje firma. Hello Waste powoli zaczyna wyrabiać sobie markę i oferuje także spersonalizowane projekty na zamówienie. Oryginalny design cieszy oko i przyciąga wielu klientów. W ten sposób start up tworzy nie tylko trwałe i piękne przedmioty, ale też zmienia wzorce konsumpcji.

 

Współpraca

Działania Hello Waste zostały docenione przez lokalny samorząd, który zapewnia wsparcie finansowe dla projektu. Firma nawiązała także współpracę z fabryką mydła „Capitaine Cosmétiques”. Fabryka ta używa teraz mydelniczek wytworzonych przez Hello Waste, które
z kolei zostały wyprodukowane z dostarczanych przez fabrykę odpadów, tj. puszek z olejem.
Oprócz recyklingu, firma działa też na rzecz podniesienia świadomości ekologicznej uczniów szkół, organizując szkolenia i warsztaty, a w przyszłości planuje prowadzić różnego rodzaju animacje artystyczne, które będą platformą do dyskusji o ekologii, ochronie środowiska, gospodarce obiegu zamkniętego i drugim życiu odpadów.

 

Sztuka użytkowa

W zeszłym roku Hello Waste otworzyła również własny sklep stacjonarny, w którym sprzedaje produkty z plastiku i tworzyw sztucznych, ale również przedmioty, stworzone ze starych, odzyskanych cegieł. Jak mówią właściciele firmy, inspiracją dla sklepu było miejsce, które mieli okazję odwiedzić w Amsterdamie, jednak sukces ekologicznego biznesu przerósł ich oczekiwania, a zwykły sklep zamienił się w nietypową galerię sztuki.

 

Agnieszka Sójka

 

Kontakt
Hello Waste

SARL HELLO WASTE

8 quai Armez

Carré Tabarly

22000, Saint-Brieuc

FB:

https://pl-pl.facebook.com/hellowaste
www.hellowaste.co