Czcionka:
Kontrast:
Seconde Nature - drugie życie przedmiotów codziennego użytku
data dodania: 08.09.2021
Seconde Nature - drugie życie przedmiotów codziennego użytku

W małej francuskiej miejscowości Binic, w regionie Bretania, znajduje się niezwykłe miejsce, działające na rzecz społeczności lokalnej oraz ekologii. To Seconde Nature – zakład recyklingu, gdzie twórcze i techniczne umiejętności osób oddalonych od rynku pracy są wykorzystywane do dawania drugiego życia przedmiotom codziennego użytku, które stały się niepotrzebne. W tym miejscu ludzie i przedmioty odzyskują swoją wartość.

Udało nam się odwiedzić to miejsce, a po zakładzie oprowadziła nas jego współzałożycielka i jednocześnie prezeska organizacji, Florance Gallon. Zaczęliśmy od małego sklepu, w którym za niewielką cenę można nabyć używane przedmioty codziennego użytku. Są tu zabawki, książki, filiżanki, puzzle, wózki, lampy, odzież i wiele innych rzeczy, które nie wylądowały na śmietniku i znalazły się tu dzięki zespołowi i wolontariuszom organizacji, zyskując drugie życie.

 

Zero waste

Dzięki naszej przewodniczce dowiedzieliśmy się jak rzeczy trafiają do sprzedaży. Za ścianą sklepu znajduje się wielki magazyn oraz pracownie, w których rzeczy są odnawiane i poddawane modyfikacjom. Są to pomieszczenia miejskie, użyczone organizacji przez władze Binic. Florance tłumaczy nam, że wszystko co tu się znajduje pochodzi z darowizn przyniesionych lub przywiezionych przez mieszkańców. Organizacja stawia sobie za punkt honoru nie kupowanie niczego.

Pozyskane przedmioty są najpierw ważone i spisywane na tablicy. Dzięki temu wiadomo, ile pozornie bezużytecznych rzeczy, zostało ponownie wprowadzonych do użytku. Na podstawie wagi można również ustalić stosunek między tonażem odzyskanym, a tonażem sprzedanym.

W dalszej kolejności przedmioty trafiają do strefy wstępnego sortowania, następnie są one czyszczone i odnawiane lub przerabiane, najczęściej w stylu vintage, np. z kosza na owoce powstaje lampa, ze starych dżinsów torba, a tarka staje się wieszakiem na biżuterię. Dominującą zasadą przy renowacji jest idea zero waste. Jedynie rzeczy nie pochodzące z recyklingu to materiały niezbędne do odnowienia przedmiotu, takie jak klej, zszywki, śruby, gwoździe.

Zanim przedmioty trafią do sklepu, gromadzone są w podzielonym tematycznie magazynie. Są tu pomieszczenia na ubrania (męskie, damskie, dziecięce), buty, zabawki, kulturę (książki, płyty CD, DVD), naczynia, drobne meble i sprzęt AGD.

 

Trzy wartości

Zespół Seconde Nature wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania swoich odbiorców. Organizacja służy pomocą w znalezieniu najlepszych rozwiązań dotyczących recyklingu, zarówno klientom indywidualnym (mieszkańcom), jak i przedsiębiorcom. Zakład prowadzi działania szkoleniowe i edukacyjne w zakresie ułatwiających życie codziennych postaw ekologicznych oraz współpracuje z uczelniami w związku z wyposażeniem studentów w przedmioty codziennego użytku, które pochodzą z odzysku.

Second Nature to podmiot ekonomii społecznej, dlatego funkcjonowanie firmy obraca się wokół trzech fundamentalnych wartości:

- Nie zostawiaj niczego i nikogo na uboczu. Jako odpowiedzialny i świadomy wyzwań ekologicznych naszej planety obywatel, przyczyniaj się do redukcji odpadów. Mając świadomość nierówności społecznej pamiętaj, że fundamentalne znaczenie ma równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska z poszanowaniem każdej jednostki.

- “Wszystko się przekształca (nic nie ginie, nic nie powstaje...)” -  Antoine Lavoisier. Odpady stają się surowcem. Surowce stają się kształtami. Kształty stają się niepowtarzalnymi kawałkami. Dla jednych są one bezużyteczne, dla innych przydatne.

- Każdy człowiek posiada różne zdolności. Pozwól ludziom ujawniać ich szczególne cechy i umiejętności, tak aby każda z nich mogła poczuć się obywatelem. Dostrzegaj różnorodność, abyś mógł podejmować właściwe działania.

 

Dagmara Bielawska

Sylwiusz Brywczyński