Czcionka:
Kontrast:
Pomagają, bo chcą
data dodania: 13.09.2021
Pomagają, bo chcą

– Te miłe słowa, które usłyszeliśmy były także skierowane do was i do osób, które zasilają Fundusz Grantowy Stowarzyszenia ESWIP – mówi Marta Apanowicz z Oddam Obiad, z którą rozmawiamy o programie Pomoc Sąsiedzka i działaniach grupy.


- Skorzystaliście z programu Pomoc Sąsiedzka, na co przeznaczyliście otrzymane środki?
- Oczywiście na jedzenie i środki czystości, kupiliśmy także żarówki i  paliwo do samochodu. Dla niektórych 1000 zł to może niewiele, ale są ludzie dla których to mnóstwo pieniędzy! Kupiliśmy osobom, które systematycznie odwiedzamy, najpotrzebniejsze sprawunki. Mogliśmy szybciej zareagować na ich potrzeby, a te miłe słowa, które usłyszeliśmy były także skierowane do was i do osób, które zasilają Fundusz Grantowy Stowarzyszenia ESWIP. W imieniu obdarowanych, dziękujemy!


- Aktywnie działacie w mediach społecznościowych, dzięki którym pozyskujecie artykuły spożywcze. Co sprawia, że tak wiele osób chce Wam pomagać?
- Wydaje mi się, że to forma, w jakiej pomagamy, sprawia, że ludzie chcą się angażować w nasze działania. Mimo że wspiera nas ogrom ludzi i grupa na FB liczy parę tysięcy osób, to tak naprawdę nie jesteśmy żadną formalną instytucją, tylko zwykłymi mieszkańcami miasta. Między obowiązkami domowymi, pracą i życiem rodzinnym pomagamy innym. Oddam Obiad dociera do samotnych, opuszczonych ludzi, którym nikt nie pomaga lub którzy sami nie są w stanie pójść w odpowiednie miejsce, by otrzymać wsparcie. Odwiedzamy osoby starsze, których zdrowie nie  pozwala na wyjście z domu. Pomagamy potrzebującym rodzinom,które, mimo chęci, nie potrafią poprawić jakości swojego życia.


- Ilu osobom podarowaliście już obiad?
- Myślę, że tych osób, które wspieraliśmy posiłkami w trudnym dla nich czasie, jak i tych, z którymi jesteśmy do tej pory, jest około 70. Pod stałą opieką mamy 8 osób starszych i te odwiedzamy 3 razy w tygodniu, przekazując obiad oraz inne produkty żywnościowe.
Paulina Krasodomska