O Gospodarce Obiegu Zamkniętego mówi się co raz więcej. Na poziomie lokalnym ideę niemarnowania i GOZ mogą efektywnie szerzyć właśnie organizacje pozarządowe. Organizacje działające do tej pory w różnych dziedzinach mogą być motorem budowania postaw i zmiany świadomości mieszkańców swoich społeczności. Z myślą o tym powstała Akademia GOZ – cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych, w ramach którego uczestnicy zapoznają się z ideą i zagadnieniami GOZ, regulacjami prawnymi, praktycznymi rozwiązaniami, a także wypracują własne koncepcje i plany na działania swoich organizacji.
Fundacja Warsztat Zmiany zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Czym jest GOZ, rola organizacji pozarządowych w rozwoju GOZ w Polsce", które odbędzie się w dniach 08-09 listopada br. w Elblągu.
Miejsce:
Biuro Stowarzyszenia ESWIP i Fundacji Warsztat Zmiany
ul. Związku Jaszczurczego 17, Elbląg
Program:
I dzień (poniedziałek)
9:00 – 10:30 Przedstawienie się uczestników
Czego Ellen MacArthur nauczyła się żeglując?
Gospodarka o obiegu zamkniętym idea, pakiet UE i polska mapa drogowa
10:30 – 10:45 Przerwa kawowa
10:45 – 12:15 Circularity Gap Report – jak cyrkularny jest nasz świat?
„Czym nie jest GOZ?” – praca w grupach
12:15 – 13:00 Przerwa lunchowa
13:00 – 14:30 Świadoma konsumpcja pokaz 5-minutowych filmów i dyskusja
Czy GOZ to tylko odpady? - jak wygląda cyrkularny świat?
Cyrkularny dzień – mini-warsztat
II dzień (wtorek)
9:00 – 10:30 Mini quiz wiedzy – co wiemy o goz po wczorajszym spotkaniu
Rola organizacji pozarządowych – edukacja (prezentacja)
Aktywizująca uczestników praca w grupach „Kogo edukować i kto ma edukować”
10:30 – 10:45 Przerwa kawowa
10:45 – 12:15 Rola organizacji pozarządowych – rzecznictwo i aktywizacja (prezentacja)
„Mapa interesariuszy” – praca w grupach
Kto jest kim? Gdzie szukać informacji o gozie
12:15 – 13:00 Przerwa lunchowa
13:00 – 14:30 Tworzymy pigułkę wiedzy o goz.
Rola organizacji pozarządowych – warsztat „Jak wyobrażam sobie zmianę której chcę dokonać”
Trenerka:
Ewa Chodkiewicz jest związana z Fundacją WWF Polska od ponad jedenastu lat. Wcześniej pracowała m.in. jako inspektor w wydziale ds. projektów UE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie do jej obowiązków należała ocena wniosków do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Instrumentu Finansowego LIFE. Absolwentka ochrony środowiska na SGGW, a także studiów podyplomowych w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN i na SGH (zarządzanie projektami). Inicjatorka ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej gospodarce o obiegu zamkniętym „Gospodarka o obiegu zamkniętym. Nowa utopia czy droga konieczna", którą zorganizowała wspólnie ze Szkołą Główną Handlową. Ekspertka Polskiego Paktu Plastikowego - międzysektorowego partnerstwa połączonego wspólną wizją gospodarki obiegu zamkniętego dla opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawicielka organizacji pozarządowych w zespole roboczym ds. recyklingu w powołanym przez Ministerstwo Klimatu Zespole doradczym do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Współautorka publikacji „Problemy gospodarki odpadami komunalnymi – poradnik dla gmin”. W Fundacji WWF Polska kieruje zespołem zrównoważonego rozwoju, który zajmuje się gospodarką o obiegu zamkniętym oraz zrównoważoną produkcją i konsumpcją. Propagatorka goz. Liderka ścieżki odpadowej w programie szkoleniowo-doradczym „Zielony Lider”. Członkini komisji oceniającej wnioski w Funduszu Obywatelskim im. Henryka Wujca.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny!
By zgłosić się na szkolenie wystarczy do 2 listopada 2021 wypełnić formularz rekrutacyjny online: https://forms.gle/juUqpWd8rEs6F2WX6
O zakwalifikowaniu się na szkolenie zostaną Państwo poinformowani 3 listopada drogą mailową.
Osobą kontaktową w sprawach związanych ze szkoleniem jest Justyna Duks.
Mail: j.duks@eswip.pl
Tel: 734218310