Czcionka:
Kontrast:
Aneta, Marta i Radek wolontariuszami roku powiatu iławskiego
data dodania: 15.12.2021
Aneta, Marta i Radek wolontariuszami roku powiatu iławskiego

Kojarzycie akcję „Paczka dla Seniora”? A pamiętacie jak wielka była radość iławskich seniorów przed świętami? Nic więc dziwnego, że to właśnie Aneta Brymerska, Marta Góraj i Radek Kamrowski otrzymali tytuł „Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego” za rok 2021. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie ESWIP.

- Nasi tegoroczni laureaci wymyślili i przeprowadzili wspaniałą akcję pod nazwą „Paczka dla Seniora”, w ramach której zachęcali mieszkańców powiatu iławskiego do dzielenia się dobrocią kierowaną do seniorów - mówi Wojciech Jankowski ze Stowarzyszenia ESWIP. - Za pośrednictwem portalu społecznościowego zaprosili do wzięcia udziału ponad 300 osób i instytucji, które przygotowały paczki z określonymi artykułami oraz wsparły bezpłatnie i logistycznie całą akcję.

 

Dobro Wraca

Zebrane materiały zostały przekazane do instytucji i organizacji pozarządowych, które rozdysponowały je iławskim seniorom. Akcja „Paczka dla Seniora” trwała w trakcie pandemii, ale to nie przeszkadzało zrobić coś dobrego, aby sprawić radość starszym ludziom, którzy samotnie spędzają święta. Dzięki temu pomysłowi grupka przyjaciół zmobilizowała mieszkańców do zebrania ponad 110 pokaźnych paczek w ciągu zaledwie 3 tygodni akcji.

- Również ta sama grupa jest inspiratorem organizacji biegu o nazwie Bieg Charytatywny „Dobro Wraca” – mówi Wojciech Jankowski. - Bieg jest okazją do dzielenia się dobrem, przedświąteczną okazją do przekazywania podarunków dla wychowanków Domu dla Dzieci w Kisielicach, a także dla dzieci w pieczy zastępczej na terenie całego powiatu.

 

Wyróżnienia dla Mirka i Grześka

W konkursie na „Najaktywniejszego Wolontariusza Powiatu Iławskiego” edycja za rok 2021 nie zabrakło także wyróżnień. Docenione zostały działania Mirosława Korzenia i Grzegorza Gortatowskiego.

Mirosław jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Zlotu Pojazdów Klasycznych i Zabytkowych w Lubawie w latach 2020-2021. Imprezy te organizowane były przy współpracy z Urzędem Miasta Lubawa oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Lubawie.

- Mirek prywatnie jest posiadaczem rozpoznawalnego w powiecie Fiata 126p, którego nazwał “Franek”. To właśnie Mirek wespół z “Frankiem” byli żywą reklamą akcji “Zbiórka żywności dla schroniska - zapełniamy wnętrze Fiata”, która miała miejsce w grudniu 2020 r. Akcja ta miała na celu zbiórkę żywności dla schroniska ITOZ Iława. W czasie trwania akcji zbierania karmy dla schroniska w Iławie, Mirek do swojego Fiata 126 p zebrał ponad 1 tonę pokarmu dla zwierząt, który to został przekazany na rzecz schroniska – wspomina Wojciech Jankowski.

 

Moto Serce dla Orkiestry

Warto również przywołać działania Mirosława Korzenia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2021 r., kiedy to oprócz zbiórki pieniędzy, wraz z innymi fanami motoryzacji zorganizowali w Lubawie akcję “Moto Serce dla Orkiestry”.

- Mirek na przestrzeni ostatnich lat dał się poznać jako zaangażowany w życie kulturalne lokalnej społeczności aktywny młody człowiek. Swoimi nieszablonowymi pomysłami
i zaangażowaniem, realizując przy tym swoje zamiłowanie do klasycznej zabytkowej motoryzacji, wykorzystuje jej elementy do organizowania różnorodnych akcji i przedsięwzięć dla lokalnej społeczności. Co najważniejsze, ma przy tym akceptacje i pełne poparcie dla swoich działań ze strony lokalnych władz oraz organizacji działających w ramach samorządu terytorialnego – mówi Wojciech Jankowski.

 

Akcja z książką w tle

Grzegorz Gortatowski jest wolontariuszem od 10 lat. Swe społeczne działania rozpoczął w Polskim Czerwonym Krzyżu w 2011 roku. Działania Grzegorza w PSK dotyczyły zabezpieczenia przedmedycznych festynów lokalnych, coroczne wspieranie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, branie udziału w kwestach na rzecz osób potrzebujących oraz przeprowadzanie szkoleń z pierwszej pomocy. Od 2016 roku Grzegorz działa w Harcerskim Klubie Ratowniczym w Suszu, jest w nim zastępcą szefa jednostki. Grupa ta zabezpiecza przedmedyczne imprezy lokalne i działa na rzecz potrzebujących. Od września 2020 jest prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi „Krwiofile”.

- Grzegorz organizował bazarek dla Jakuba Kiejnowskiego, na finansowanie badań nad lekiem na chorobę genetyczną Hallervordena Spatza. Wspierał akcję zakupów pralki, opału na zimę, jedzenia dla zwierząt, środków czystości oraz przygotowania ciasta na święta dla starszej pani, wytypowanej przez MOPS Iława. Dzięki środkom z Krwiofilii zebranych przez Grzegorza udało się w tym roku wyremontować jej również komin.
Zorganizował on także „Akcję z książką w tle”, w ramach której każda osoba oddająca krew od 23 do 30 kwietnia mogła wybrać książkę dla siebie. Wszystko to było formą podziękowania i docenienia za dar krwi – dodaje Wojciech Jankowski.

Natasza Jatczyńska

 

Organizatorem konkursu jest Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Konkurs realizowany był w ramach zadania pn.: „Działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”, współfinansowanego ze środków Powiatu Iławskiego.