Czcionka:
Kontrast:
Kuźnia Ekspertów - wsparcie III sektora Warmii i Mazur
data dodania: 10.12.2021
Kuźnia Ekspertów - wsparcie III sektora Warmii i Mazur

Do marca 2023 roku potrwa projekt „Kuźnia Ekspertów – wsparcie III sektora Warmii i Mazur” realizowany przez Stowarzyszenie ESWIP. Partnerem projektu jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

„Kuźnia Ekspertów” to projekt, którego celem jest systemowe wsparcie organizacji społecznych i ruchów obywatelskich w województwie warmińsko-mazurskim. Wsparcie to zawiera się w trzech obszarach: edukacja i profesjonalizacja III sektora (utworzenie Inkubatorów NGO świadczących usługi animacyjne, doradcze, szkoleniowe i konsultacje specjalistyczne; Kuźnia ekspertów – organizacja cykli szkoleniowych kształtujących przyszłych lokalnych liderów i animatorów NGO), partycypacja obywatelska III sektora poprzez zwiększenie udziału w konsultowaniu, opiniowaniu i współtworzeniu polityk publicznych oraz sieciowanie rozumiane jako integracja i promocja działań NGO i grup nieformalnych.

 

W Elblągu, Ełku i Olsztynie

Projekt nie jest dziełem przypadku, to świadoma odpowiedź na potrzeby regionu. Wynikają one głównie z braku infrastruktury i środków na wsparcie NGO, aby te mogły prężnie działać, podnosić swoje kwalifikacje i być równoprawnym partnerem dla samorządu, a także realizować zasadę suwerenności i subsydiarności we wzajemnej współpracy.

Aktualnie najwięcej dzieje się w obszarze szkoleniowym. W trzech miastach naszego województwa, Elblągu, Ełku i Olsztynie, realizowane są niemalże równocześnie szkolenia dla lokalnych liderów. Staramy się, aby to, co proponujemy, było jak najbardziej różnorodne. I tak, można skorzystać ze szkoleń związanych m.in. z księgowością w organizacji pozarządowej, z pisania projektów i zarządzania nimi czy tego, jak skutecznie współpracować z samorządem lokalnym. Oprócz tego dużym zainteresowaniem cieszą się szkolenia związane ze skutecznymi narzędziami promocji, myślenia wizualnego, zarządzania organizacją, storytellingu czy działalności strażniczej organizacji.

Chcemy również zaproponować naszym liderom rozwój w obszarach związanych stricte z działalnością animacyjną, prowadzeniem spotkań, zarządzania procesem grupowym czy też budowania partnerstw, monitorowania prawa lokalnego i, co najważniejsze, diagnozowania środowiska lokalnego i badania potencjału.

 

To, co NGO najbardziej potrzebne

Wsparcie III sektora w regionie jest misją realizowaną przez ESWIP od ponad 25 lat. Jest to wsparcie systemowe, ponieważ daje ono największą trwałość prowadzonych działań. W aktualnie panujących warunkach gospodarczych, jak i społecznych to wsparcie jest niezbędne. Konieczna jest profesjonalizacja działań pozarządowych, aby przeciwstawić się ogólnej niewiedzy o działalności III sektora czy też niechęci, która niekiedy budowana jest przez media. Niezbędną jest więc poprawa uwarunkowań funkcjonowania NGO, budowanie infrastruktury wsparcia, edukowanie, sieciowanie czy promocja i współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego.

To, co m.in. chcemy osiągnąć poprzez realizację projektu „Kuźnia Ekspertów – wsparcie III sektora Warmii i Mazur”, to wzrost kompetencji 100 lokalnych liderów NGO i grup nieformalnych z Warmii i Mazur, wzrost profesjonalizacji i partycypacji III sektora w monitorowaniu i współtworzeniu polityk publicznych, powstanie sieci ekspertów, zwiększenie zaangażowania lokalnych liderów, wzrost świadomości społecznej na temat III sektora oraz wymiana dobrych praktyk oraz, a może przede wszystkim, zwiększenie aktywności społecznej i obywatelskiej. Aby zrealizować zamierzenia, utworzone zostaną trzy subregionalne Inkubatory NGO, zrealizowanych zostanie 400 godzin doradztw, min. 1000 godzin animacji, 300 godzin szkoleń/warsztatów, 20 mini projektów lokalnych, odbędą się spotkania w ramach konsultacji społecznych, grup roboczych, wypracowane zostaną ekspertyzy, a także powstanie sieć organizacji społecznych.

Projekt „Kuźnia Ekspertów – wsparcie III sektora Warmii i Mazur” finansowany jest z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

 

Olga Łazicka

 

Fot. Anna Nadgrabska