Aktywne Zawodzie to jeden z projektów realizowanych w Domu pod Cisem prowadzonym przez Stowarzyszenie ESWIP. Celem jest aktywizacja i integracja mieszkańców dzielnicy poprzez organizację spotkań, warsztatów i wspólnych inicjatyw sąsiedzkich. Poza nawiązaniem nowych znajomości, uczestnicy mają możliwość bezpośredniego wpływania na życie dzielnicy, a także podnosi się ich ogólna świadomość dotycząca wzajemnego działania na rzecz wspólnoty lokalnej.
Każda dzielnica ma swój unikalny charakter. Ulice, place zabaw, architektura poszczególnych budynków, czy wyjątkowe, sentymentalne miejsca nie tylko kreują tożsamość dzielnicy, ale wpływają również na świadomość jej mieszkańców. To właśnie oni znają wszystkie wady i zalety dzielnicy. Umieją docenić każdy mały szczegół niewidoczny dla osoby postronnej. Z drugiej strony zdają sobie sprawę z tego, co trzeba byłoby naprawić, żeby jakość zamieszkiwanej przez nich dzielnicy wzrosła.
Prawdą jest, że miejsce wpływa na jakość życia mieszkańców, ale duże znaczenie ma również ich subiektywny stosunek do swojego miejsca zamieszkania. Jeśli społeczność kolektywnie angażuje się w życie dzielnicy, wówczas rozwija się ona i nabiera nową, lepszą wartość. Dobrym i reprezentatywnym przykładem jest Zawodzie. Dzielnica ta jest bardzo ważna dla Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. To właśnie tam powstał Dom pod Cisem, w którym mieści się m.in. sklep społeczny i hostel. Swoją siedzibę ma tam również Dom Sąsiedzki.
Dzielnica jest dla nas ważna
- Od kilku lat jesteśmy stałym uczestnikiem życia społecznego Zawodzia. Uznaliśmy, że jako stowarzyszenie, które współpracuje ze społecznością lokalną powinniśmy przywitać się, pokazać się, popracować z ludźmi. Dzielnica jest dla nas ważna, bo tam mamy Dom pod Cisem, naszą siedzibę, własność. W związku z tym zamierzamy być zaangażowani w życie dzielnicy przez kolejne dziesięciolecia. Jeszcze przed powstaniem Domu pod Cisem napisaliśmy i zrealizowaliśmy kilka projektów pod nazwą Aktywne Zawodzie po to, żeby pracować z mieszkańcami i przyzwyczajać ich do naszej obecności – mówi prezes Stowarzyszenia ESWIP, Arkadiusz Jachimowicz.
Aktywne Zawodzie to projekt, którego celem jest krzewienie aktywności i świadomości społecznej, zwiększenie poczucia sprawstwa mieszkańców oraz integracja środowiskowa.
- Chcemy, aby ludzie się poznali, spędzali wspólnie czas, utożsamiali się z tą dzielnicą i podejmowali działania na jej rzecz, tak aby była ładniejsza i przyjemniejsza do życia, żeby uwierzyli, że mają wpływ na jej rozwój oraz, że siła tkwi we współpracy i w nich samych – mówi Zyta Wrzos, animatorka zaangażowana w pracę Aktywnego Zawodzia.
Aby w sprawny sposób koordynować współpracę mieszkańców, osoby angażujące się w ten projekt współtworzą Dom Sąsiedzki. Umożliwia to uczestnikom przedstawienie swoich propozycji na forum grupy i wspólną realizację poszczególnych pomysłów.
Klub Zakanalaka
Innymi ważnymi inicjatywami podejmowanymi przez mieszkańców dzielnicy jest Klub Zakanalaka. Podczas spotkań uczestnicy m.in. uczą się gotowania, przygotowywania zdrowotnych mikstur, czy robienia makram. Kolejną interesującą formą działalności jest Kreatywna Pracownia, w ramach której rodziny mają okazję poznać ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Poza tym mogą rozwijać swoje aktualne pasje, zainteresowania oraz umiejętności artystyczne.
Inną, równie ciekawą działalnością prowadzoną przez Dom Sąsiedzki jest Kino pod Chmurką. Mimo, że termin seansów jest ustalany na bieżąco, wydarzenie ma charakter cykliczny. Podczas spotkań mieszkańcy mają możliwość wspólnie obejrzeć ciekawy film, miło spędzić czas i bardziej się zintegrować. Część aktywności podejmowanych przez Dom Sąsiedzki odbywa się w terenie. Jak mówi Zyta Wrzos:
- Działania wychodzą także poza ściany Domu Sąsiedzkiego. Wspólnie organizowane są wydarzenia i akcje społeczne takie jak: wymiennik (bezpłatna wymiana przedmiotów, książek, ubrań), piknik, czy pchli targ. Sprzyjają one integracji oraz poczuciu sprawstwa.
Publikacja o historii Zawodziu
Stowarzyszenie ESWIP zaangażowane jest w działalność dzielnicowego partnerstwa „Zawodzie nie zawodzi”, w którego skład wchodzą instytucje i podmioty znajdujące się po drugiej stronie rzeki. Celem partnerstwa jest praca na rzecz rozwoju dzielnicy. Dlatego bardzo ważnym zadaniem na najbliższą przyszłość jest sformalizowanie działalności grupy, przy jednoczesnym zachowaniu bliskiej współpracy. Chcąc, żeby działalność „Zawodzie nie zawodzi” była skuteczna, musi ono sprawnie reagować na rzeczy ważne dla dzielnicy. Jak mówi Arkadiusz Jachimowicz, „jest bardzo dużo potrzeb, ale jest też bardzo dużo możliwości”.
- Pierwszym sukcesem partnerstwa jest zrobienie publikacji o historii Zawodzia. Jak na razie nigdy nie powstała publikacja poruszająca tę tematykę. Jeden z partnerów powiedział, że napisze taką publikację, a my w ramach projektu ją wydamy. To jest pierwszy, a zarazem bardzo ważny efekt współpracy, ponieważ wzmacnia on pozycję dzielnicy i świadomość mieszkańców, a także jej tożsamość kulturową i przywiązanie do społeczności. To wszystko potrzebuje czasu, cierpliwości i konsekwencji, ponieważ jest to strategiczne, długoterminowe działanie – mówi prezes Stowarzyszenia ESWIP.
Sylwiusz Brywczyński
Fot. Stowarzyszenie ESWIP