Czcionka:
Kontrast:
Jedyny taki dom pod Braniewem
data dodania: 12.12.2021
Jedyny taki dom pod Braniewem

Osoby z niepełnosprawnością często borykają się z wieloma problemami, które mocno utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Z powodu wrodzonych ograniczeń fizycznych lub psychicznych dużo ciężej zdobyć im wyższe wykształcenie oraz satysfakcjonującą finansowo pracę. W efekcie wiele osób z niepełnosprawnościami ma utrudniony start i nie może w pełni wykorzystać swojego potencjału. Chcąc przeciwdziałać temu zjawisku, Stowarzyszenie „Ostoja Warmińska” prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze.

 

Z powodu swoich schorzeń w każdym regionie Polski wiele osób spotyka się z licznymi trudnościami, które ograniczają lub uniemożliwiają im prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym oraz na rynku pracy. Zdarza się, że problemy fizyczne lub psychiczne są na tyle duże, że niektóre osoby nie są w stanie wykonywać podstawowych czynności. Chcąc przeciwdziałać tym zjawiskom na terenie Gminy Braniewo, Stowarzyszenie „Ostoja Warmińska” powołało do życia Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze     (2016 r.). Realizuje on zadanie zlecone przez Wójta Gminy Braniewo w ramach pomocy społecznej.

 

Praca u podstaw

ŚDS to placówka koedukacyjna, która aktualnie zapewnia terapię dla 40 dorosłych niepełnosprawnych osób z zaburzeniami psychicznymi:

- przewlekle psychicznie chorych - typ A,

- osób z niepełnosprawnością intelektualną - typ B,

- osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych – typ C.

Dom nastawiony jest na pracę u podstaw. Poza ogólną aktywizacją, uczestnicy mogą liczyć m.in. na pomoc psychologiczną, pedagogiczną, przygotowanie do wypełniania różnych ról społecznych, czy przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Wykwalifikowana kadra zapewnia podopiecznym różne formy terapii:

- ergoterapia – terapia pracą, terapia poprzez zajęcia manualne,

- socjoterapia – terapia zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych toku spotkań grupowych, towarzyskich,

- arteterapia – terapia sztuką, kontakt bierny lub czynny ze sztuką lub kulturą,

- muzykoterapia – terapia poprzez kontakt z muzyką,

- fizjoterapia – terapia ruchem.

Zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Żelaznej Górze odbywają się w trzech formach. Należą do nich:

- terapia grupowa – polegająca na wykonywaniu zadań przez kilka osób,

- terapia zbiorowa – wszyscy uczestnicy wykonują jednocześnie tę samą pracę, pracując we właściwym dla siebie tempie,

- terapia indywidualna – uczestnik wykonuje zadania specjalne przygotowane dla niego.

- Najważniejsze założenia funkcjonowania ŚDS to przede wszystkim budowanie sieci oparcia społecznego oraz przygotowanie do życia w społeczeństwie i funkcjonowania w środowisku.

 

Edukacja osób z niepełnosprawnościami

- Zajęcia prowadzone są trybem dziennym, a przeznaczone są głównie dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz osób przewlekle chorych psychicznie. Innymi słowy głównym zadaniem zajęć, terapii i treningów prowadzonych w ŚDS jest integracja społeczna oraz podnoszenie kompetencji w zakresie samoobsługi, zdolności komunikacji, umiejętności społecznych, zdolności manualnych, podtrzymywaniu sprawności intelektualnej i zdolności do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie, w otaczającym świecie – mówi Kalina Jakimczuk, prezes Stowarzyszenia „Ostoja Warmińska” oraz kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Żelaznej Górze.

Bardzo istotnym aspektem działalności placówki jest edukacja osób z niepełnosprawnościami dot. samodzielności w wykonywaniu podstawowych czynności. Podopieczni uczą się również jak prawidłowo funkcjonować w grupie i jak w odpowiedni sposób się komunikować. Pod okiem wykwalifikowanej kadry mogą oni liczyć na uczestnictwo w wielu zajęciach, których celem jest ułatwienie im codziennego życia.

 

Integracja społeczna

Inną ważną korzyścią jest podniesienie poziomu życia uczestników placówki oraz ich rodzin.
- Jakość życia uczestników ŚDS poprawia się nie tylko na terenie samej placówki, w której uczą się wielu nowych umiejętności i rozwijają swoje kompetencje społeczne i kulturowe, lecz również poza nią. Dzięki procesowi usamodzielniania oraz czasowi, który spędzają w ciągu dnia na zajęciach w ŚDS, rodziny i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami zostają realnie odciążeni i mogą poświęcić ten czas na działalność zawodową, rozwój osobisty czy po prostu mieć czas dla siebie. Dzięki integracji społecznej wśród lokalnej społeczności osoby z niepełnosprawnościami zaczynają być postrzegane jako osoby zdolne, aktywne i społecznie pełnowartościowe – mówi Kalina Jakimczuk.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze prowadzony jest przez Stowarzyszenie „Ostoja Warmińska”. Organizacja działa na terenie Braniewa oraz gminy i powiatu braniewskiego. Stowarzyszenie podejmuje wiele działań na rzecz lokalnej społeczności m.in. angażuje się w przygotowanie wielu wydarzeń sportowych, charytatywnych, czy kulturalnych. Organizacja pisze i realizuje projekty zarówno duże takie jak z RPO na rzecz zatrudnienia i podwyższania kwalifikacji zawodowych mieszkańców Gminy Braniewo, jak i mniejszych z funduszy FIO na rzecz integracji pokoleniowej i podwyższających świadomość społeczną i kulturową. Inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie „Ostoja Warmińska” promują postawy związane z działalnością prospołeczną oraz ekologiczną.

Sylwiusz Brywczyński

Fot. Stowarzyszenie „Ostoja Warmińska”