Czcionka:
Kontrast:
Z ekonomią społeczną w żaglach
data dodania: 20.04.2022
Z ekonomią społeczną w żaglach

Podmioty trzeciego sektora realizują działania dotyczące spraw społecznych. Wiele stowarzyszeń stawia sobie za cel krzewienie sportu oraz promowanie aktywnego trybu życia. Organizacją odwołującą się do tych idei jest Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie. Przygotowując działania z zakresu żeglarstwa oraz innych sportów wodnych, ma ono bezpośredni wpływ na aktywizację młodzieży, integruje społeczność lokalną oraz zwiększa atrakcyjność turystyczną Iławy.

Ekonomia społeczna to dziedzina gospodarki, która w bezpośredni sposób wpływa na życie lokalnych społeczności. W Iławie sprawę w swoje ręce wzięło Stowarzyszenie Sportów Wodnych, które zajmuje się krzewieniem ruchu i rozwoju fizycznego, rozwijaniem zamiłowań do sportów wodnych i turystyki, czy też prowadzeniem zajęć z zakresu żeglarstwa. 

Współpraca z młodzieżą

- Stowarzyszenie Sportów Wodnych powstało w 2001 roku. Celem SSW jest prowadzenie działalności sportowej, wspieranie rozwoju żeglarstwa oraz innych sportów wodnych dzieci i młodzieży. Zawodnicy stowarzyszenia odnoszą sukcesy i stają na najwyższych stopniach podium w regatach ogólnopolskich oraz świata. Nasi zawodnicy grupy Optimist corocznie startują w regatach w całej Polsce, we Włoszech, Hiszpanii i Chorwacji zdobywając tytuły mistrzowskie - mówi Adam Liedtke, prezes Stowarzyszenia Sportów Wodnych w Iławie.

Jedną z głównych grup docelowych, do których skierowana jest działalność stowarzyszenia, są dzieci oraz młodzież. Współpracując z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym, organizacja przygotowuje zajęcia sportowo-rekreacyjne dla uczestników w wieku 6 – 18 lat. Odbywają się one regularnie w czterech grupach, w których każdy uczestnik, niezależnie od umiejętności i doświadczenia, może aktywnie brać udział, bawić się i zdobywać nowe doświadczenie. Grupy te to: Optimist, Laser, grupy turystyczne oraz rekreacyjno-sportowe. Uczestnicy grupy Optimist korzystają ze sprzętu prywatnego oraz będącego własnością Gminy Miejskiej Iława, a uczestnicy grupy Laser korzystają ze sprzętu SSW (pontonu, łódek).

Stowarzyszenie prowadzi również szkolenia, które podnoszą kwalifikacje żeglarskie uczestników. Stopień trudności szkoleń dostosowywany jest pod kątem umiejętności i doświadczenia każdego z uczestników. 

 Bardzo ciekawymi projektami prowadzonymi przez SSW są m.in. organizowana Akademia Żeglarska dla Seniorów skierowana do osób 50+, czy Regaty Pomarańczowe, które odbyły się już 37 razy i za każdym razem przyciągnęły do Iławy żeglarzy z całej Polski. Maksymalnie na to wydarzenia przybyło aż 389 uczestników. Z kolei podczas lata 2021 r. łącznie ze wszystkich działań prowadzonych przez Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie skorzystało 350 osób. Organizacja szkoli także ok. 50 zawodników w grupach regatowych.

- Jesteśmy organizatorem Drużynowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist oraz organizujemy również Ogólnopolskie Regaty Oldboyów Yellow Cup. Stowarzyszenie realizuje również ogólnopolski program Załoga PolSailng organizowany przez Polski Związek Żeglarski. Od 2019 roku Stowarzyszenie we współpracy z Gminą Miejską Iława jest realizatorem programu "Rozwój Pozaszkolnych Form Szkoleń Żeglarskich" w Iławskiej Ekomarinie – mówi Liedtke.

Wszystkie działania realizowane przez Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie wpływają na prestiż miasta i regionu, co często w bezpośredni sposób przekłada się na rozwój turystyki oraz gospodarki lokalnej. 

Inwestycja pozyskanych środków

Bardzo duży wpływ na działalność Stowarzyszenia Sportów Wodnych w Iławie miała dotacja z projektu OWIES realizowanego przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. 

- Stowarzyszenie, aby zarabiać na swoje cele statutowe od czerwca 2020 roku stało się przedsiębiorstwem społecznym, uruchamiając działalność wypożyczalni sprzętu wodnego w iławskiej Ekomarninie oraz poszerzając działalność SSW Grand Hostel Iława. W ramach przyznanego dofinansowania przez Stowarzyszenie ESWIP z Elbląga stworzone zostały 3 miejsca pracy dla osób aktywnie poszukujących zatrudnienia. Wypożyczalnia oferuje deski SUP, łodzie wiosłowe oraz rowery. Hostel znajduje się w samym centrum Iławy, przy ulicy Niepodległości i oferuje zakwaterowanie dla 30 osób w pokojach z łazienkami oraz małymi aneksami kuchennymi – mówi Adam Liedtke.

Innymi źródłami finansowymi pozyskiwanymi przez organizację na działalność statutową stowarzyszenia są m.in. dotacje, które organizacja uzyskuje od jednostek samorządu terytorialnego, sponsorów prywatnych oraz rodziców młodzieży lub samych uczestników. 

- Pozyskane środki wspierają działalność klubu, dzięki temu zawodnicy i uczestnicy zajęć oferowanych przez nasz klub dysponują sprzętem żeglarskim i asekuracyjnym, mają możliwość szkolenia swoich umiejętności w Polsce i za granicą. Stałym celem działania Stowarzyszenia jest troska o utrzymanie odpowiedniej klasy sprzętu sportowego grup trenujących w SSW MOS, co umożliwia uzyskanie dobrych wyników podczas regat. Podtrzymywane są także tendencje z ostatnich lat, polegające na działaniach zmierzających do rozwoju ilościowego i jakościowego szkoleń. Dzięki temu liczba dzieci uczęszczających na zajęcia rokrocznie rośnie – dodaje Liedtke.

W najbliższej przyszłości Stowarzyszenie Sportów Wodnych w Iławie planuje rozwijać swoją aktywność w dziedzinie turystyki i gastronomii.

- Jesteśmy w trakcie inkubacji w AdRem, złożyliśmy wniosek do Stowarzyszenia ESWIP na rozwój działalności gastronomicznej, serwisu jachtów oraz utworzenia 2 punktu wypożyczalni sprzętu wodnego. Pozytywnie rozpatrzono nasz wniosek. Została podjęta decyzja, że tworzymy kolejne trzy miejsca pracy – dodaje przewodniczący Stowarzyszenia Sportów Wodnych w Iławie.

Sylwiusz Brywczyński

Fot. Stowarzyszenie Sportów Wodnych