Czcionka:
Kontrast:
Wspierając rodziny wielopokoleniowe
data dodania: 18.05.2022
Wspierając rodziny wielopokoleniowe

Działają społecznie, w zamian oczekując radości maluchów, twórczego podejścia dorosłych i własnego poczucia wewnętrznej satysfakcji z efektów wspólnego działania – poznajcie Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych, organizację  niosącą pomoc rodzinom.

- Chcemy przekazywać dzieciom, co jest ważne w życiu. Działając międzypokoleniowo pokazujemy też, że nie będziemy żyć wiecznie piękni i młodzi.  Każdy człowiek się starzeje, a seniorzy są naszym skarbem, o który trzeba dbać i do którego trzeba się zwracać z szacunkiem. Chcemy też seniorom pokazać, że i młodzież i dzieci mogą im dać wiele radości – mówi Beata Wachniewska-Mazurek, prezes SIR.

Stowarzyszenie powstało w 2010 roku. Zajmuje się szerokorozumianym wsparciem rodzin, także rodzin wielopokoleniowych. Za cel stawia sobie wspieranie rodzicielstwa w tym opieki zastępczej, edukację, pomoc terapeutyczna i psychologiczną, upowszechnianie i ochronę praw dziecka oraz zapobieganie zanikaniu więzi rodzinnych, międzypokoleniowych.

Nie tylko dzieci, także rodzice

Dla stowarzyszenia bardzo ważne w rozwoju dziecka jest jego otoczenie, dlatego organizuje różne formy wsparcia zarówno dla pociech, jak i rodziców. Najmłodszych wspiera niezależnie czy są w rodzinie, czy w instytucjonalnych formach opieki. Organizacja służy poradnictwem, terapią, organizuje wypoczynek czy zajęcia sportowe. Utworzyła żeglarski klub sportowy, który oprócz rozwoju młodych uczestników, pomaga zorganizować im wolny czas.

Od 2020 roku, stowarzyszenie prowadzi funkcję społecznego rzecznika praw dziecka, aby zapewnić dodatkowe wsparcie dzieciom.

- Chcieliśmy uzupełnić brakujące ogniwo w naszym lokalnym społeczeństwie o osobę, która będzie mogła pomóc dziecku, rodzinie, w sytuacjach kiedy nastąpi kryzys – mówi Bożena Strawa-Cieślak, członkini stowarzyszenia.

Dodatkowo dziecku udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna. W 2021 roku Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych utworzyło punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym udzielana jest pomoc terapeutyczna i psychologiczna oraz pedagogiczna, także w zakresie uzależnień.

Seniorzy są skarbem

Stowarzyszenie wspiera seniorów z powiatu elbląskiego i Elbląga. Organizowane są spotkania, na których seniorzy poznają się, spędzają wspólnie czas, ale również ćwiczą – umysł i narządy ruchu (m.in. ćwiczenia w basenie).

- Spotykamy się tutaj, nieraz plotkujemy, bierzemy udział w różnych grach. Pani Beatka bez przerwy nam ćwiczy umysł i pamięć. Po prostu miło spędzamy czas, przy kawie, przy cieście, smacznym poczęstunku – mówi Elżbieta Kowalska, uczestniczka klubu seniora.

Seniorzy mogą skorzystać z różnych porad, terapii, a ponadto zajęć „siłownia umysłu”. Wszystko po to, aby zapewnić im jak najlepsze zdrowie i samodzielne życie, niezależne od osób trzecich i form instytucjonalnych. W 2021 organizacja otworzyła Klub Senior+ w Pomorskiej Wsi. To jedna z części całego zamysłu centrum aktywności lokalnej, którą SIR chce wprowadzić dla całej społeczności.

- Otworzenie tego klubu daje nam bardzo duże efekty, a jest nas, seniorów, bardzo dużo. Lubimy śpiewać, lubimy się zbierać, pogadać sobie przy kawie. Jest to naprawdę fantastyczny pomysł. Praca ze stowarzyszeniem jest wspaniała, trafiliśmy bardzo dobrze jako wioska – oznajmia Zofia Zaborowska, sołtys Pomorskiej Wsi.

Stowarzyszenie angażuje się również w pomoc mieszkańcom Ukrainy, którzy mierzą się z wojną trwającą w ich kraju. Organizacja przygotowała 24 miejsca w placówce w Pomorskiej Wsi i zaopiekuje się dziećmi z domów dziecka, które trafią do naszego powiatu. Prowadzi także wsparcie psychologiczne dla dzieci z Ukrainy.

Paulina Stapurewicz

Sylwiusz Brywczyński

Fot. Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych