Czcionka:
Kontrast:
Fundacja Warsztat Zmiany
data dodania: 17.06.2022
Fundacja Warsztat Zmiany

 „Naszą misją jest rozwój lokalnych społeczności. Inicjujemy i wspieramy pozytywne zmiany, które zachodzą w otoczeniu – szczególnie w osobach, rodzinach i organizacjach” – poznajcie Fundację Warsztat Zmiany.

Organizacja rozpoczęła działalność w 2015 r. Jej fundatorem jest Stowarzyszenie ESWIP. Działalność fundacji obejmuje region Warmii i Mazur i koncentruje się na wspieraniu rozwoju społeczności lokalnych w wymiarze społecznym i gospodarczym. Aktualnie Warsztat Zmiany m.in. angażuje się w budowanie świadomości i wzmacnianie aktywności mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz samorządowych w dwóch największych miastach regionu. Diagnozuje także lokalne problemy, dąży do zwiększenia zainteresowania i zaangażowania obywateli w życie publiczne. Zarząd Fundacji liczy obecnie 2 członków: Marka Jurzyńskiego, Prezesa Zarządu oraz Justynę Duks, Wiceprezes Zarządu. Dodatkowo strukturę fundacji tworzy Rada Programowa, w skład której wchodzą przedstawiciele Fundatora: Maciej Bielawski, Teresa Bocheńska, Elena Sokołowska i Marta Florkowska. Poza stałym, siedmioosobowym zespołem, Fundacja współpracuje z wolontariuszami (2-5 osób zależnie od działania).

Działalność dla Olsztyna

Fundacja realizuje obecnie dwa kluczowe projekty. Pierwszy z nich to „Olsztyńskie Zatorze też może. Pilotaż oddolnego zarządzania dzielnicą”. Projekt polega na przeprowadzeniu pilotażu metody Quartiermanagement, czyli oddolnego Zarządzania Dzielnicą na terenie olsztyńskiej dzielnicy Zatorze. Jest to innowacyjna metodą angażowania mieszkańców i budowania aktywności obywatelskiej, która zakłada m.in. powołanie Menedżera/ki Dzielnicy, utworzenie Biura Dzielnicy oraz organizowanie cyklicznych Konferencji Dzielnicy jako narzędzia komunikacji między mieszkańcami, NGO, grupami nieformalnymi i władzami miasta. Projekt ma zwiększyć poziom uczestnictwa mieszkańców olsztyńskiego Zatorza w sprawach społeczności oraz angażowanie ich do wzięcia współodpowiedzialności za rozwój dzielnicy.

– Wiele działań w projekcie dzieje się w sferze interakcji międzyludzkich i ma charakter bardzo „miękki”. Łączą się tu zadania animacyjne, integracyjne, aktywizujące społeczność i jej liderów, szczególnie mieszkańców zasiadających w Radach Osiedli – mówi Marek Jurzyński.

Ważną rolę w projekcie odgrywa Anna Maria Nadgrabska, Menadżerka Dzielnicy Zatorze. Organizuje ona pracę biura Dzielnicy, inicjuje spotkania i dyskusje o problemach, czy też bierze udział w lokalnych wydarzeniach.

GOZpodarny Elbląg

Drugim projektem realizowanym aktualnie przez Fundację jest „GOZpodarne organizacje pozarządowe”. Polega on na utworzeniu w Elblągu Koalicji na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego i rozpowszechnieniu tej koncepcji wśród organizacji pozarządowych, urzędników i mieszkańców. Projekt realizuje dwa główne zadania: Akademię GOZ, czyli cykl szkoleń związanych z gospodarką cyrkularną i indywidualnego doradztwa eksperckiego dla liderów III sektora oraz Koalicję na rzecz GOZ – utworzenie lokalnego partnerstwa złożonego z przedstawicieli samorządu miasta, organizacji pozarządowych, firm i innych podmiotów, które będzie omawiać stan zaawansowania we wdrażaniu rozwiązań przyjaznych środowisku w różnych sferach (transport, gospodarka odpadami, gospodarka wodna, tereny zielone), a także proponować potrzebne zmiany. Cel projektu to przede wszystkim zwiększenie zainteresowania koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego w środowisku lokalnym. Średnio jeden mieszkaniec produkuje prawie pół tony śmieci, dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej na temat przeciwdziałania powstawaniu odpadów.

Ogrody społeczne

W 2019 roku Fundacja uczestniczyła w założeniu ogrodu społecznego i wybudowaniu altany przy Domu pod Cisem w Elblągu. Obecnie podobny, choć dużo poważniejszy, projekt uruchamiany jest na olsztyńskim Zatorzu. Ogród powiększy olsztyńską, zieloną przestrzeń, która stanie się miejscem spotkań i edukacji. Mieszkańcy będą w pełni zaangażowani w kształtowanie ogrodu, m.in. poprzez spotykanie się, uprawianie warzyw, owoców, ziół, według zasady od pola do stołu. Jego wspólnotowy charakter ma integrować lokalną społeczność i wzmacniać więzy międzyludzkie. Jednocześnie projekt pozwoli na budowanie pomostów do współpracy pomiędzy mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, urzędnikami, radami osiedli i innymi zainteresowanymi odbiorcami.

Paulina Stapurewicz

Fot. Agnieszka Bielawska