Czcionka:
Kontrast:
Dają szansę godnie żyć
data dodania: 23.06.2022
Dają szansę godnie żyć

- Oferujmy dla naszych podopiecznych kompleksowe wsparcie w formie: zajęć rehabilitacyjnych, logopedycznych, integracji sensorycznej, hydroterapii, terapii dla osób z autyzmem, masażu, poradnictwa psychologicznego – wylicza Lucyna Jędryczka. Dzięki zaangażowaniu i licznym projektom,  Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach zmienia życie wielu ludzi i staje się ważną organizacją w regionie.

- Stowarzyszenie uruchomiło trzy specjalistyczne placówki, w których stałą pracę znalazło ponad 50 pracowników, w tym wielu z orzeczonym stopniem niepełnosprawności – dodaje przewodnicząca SION, wskazując, że udało się to osiągnąć m.in. dzięki wsparciu władz samorządowych, które trwa już od wielu lat.

Rehabilitacja społeczna i zawodowa

Bardzo ważną formą działania Stowarzyszenia są bartoszyckie Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) otwarte w 2005 r. Plan zajęć jest skonstruowany w taki sposób, żeby umożliwić przygotowania osobom z niepełnosprawnościami do nabycia umiejętności zawodowych i społecznych po to, by mogli oni w pełni korzystać z wielu różnych możliwości pojawiających się m.in. na rynku pracy. Uczestnicy mają dostęp do sześciu pracowni: artystycznej, krawieckiej, komputerowej, gospodarstwa domowego, zaradności osobistej i treningu ekonomicznego, a także modelarskiej. Wszystkie one umożliwiają nie tylko nabywanie nowych umiejętności, ale również pozwalają uczestnikom kreatywnie spędzać czas i odczuć radość życia dzięki współpracy i integracji.

- Z przyczyn zwiększającej się liczby osób oczekujących na przyjęcie do WTZ w 2010 roku utworzono nową pracownię: modelarską, którą trzeba było w większości zaadoptować po starych pomieszczeniach sanitarnych – mówi Lucyna Jędryczka. – Bardzo istotną formą wsparcia, z którego mogą skorzystać uczestnicy, jest terapia psychologiczna, czy rehabilitacja ruchowa – dodaje.

 

Aktywizacja zawodowa podopiecznych

Inną formą działalności Stowarzyszenia Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach jest działający od 2014 r. Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ). Jest to udana próba przeciwdziałania bezrobociu, które niestety jest dość powszechnym zjawiskiem towarzyszącym osobom z niepełnosprawnościami. Powstanie nowego zakładu pracy umożliwiło im znalezienie zatrudnienia i poprawienia jakości swojego dotychczasowego życia. Istotnym aspektem jest to, że oferty pracy były skierowane nie tylko do uczestników zaangażowanych w działania SION, ale również do osób z niepełnosprawnościami skierowanych do zakładu pracy m.in. przez PUP.

- Otwarcie ZAZ-u stało się więc ważnym wydarzeniem zarówno dla niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia, jak i dla całej społeczności lokalnej – podkreśla Lucyna Jędryczka. - Zainteresowanie klientów ofertą ZAZ-u cieszy. Gwarantują oni placówce stabilność ekonomiczną, ale oczywiście nie tylko to się liczy. Rosnąca ilość zleceń daje bowiem niepełnosprawnym pracownikom ZAZ-u możliwość nauki zawodu w praktyce i zwiększania swoich umiejętności i doświadczenia zawodowego. W przyszłości może im to ułatwić podjęcie pracy poza Zakładem oraz trwałe zatrudnienie – dodaje.

Przewodnicząca SION Bartoszyce wspomina również o kilku pracowniach dla uczestników, w których uczą się oni zawodu pod okiem doświadczonych instruktorów. Łącznie są cztery pracownie: pielęgnacji terenów zielonych i usług porządkowych, małej gastronomii, rękodzieła artystycznego oraz pracownia usług pralniczych.

 

Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego

Inną placówką prowadzoną przez Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych w Bartoszycach jest Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego, która powstała w 2006 r. Każda osoba z niepełnosprawnościami może bezpłatnie wypożyczyć potrzebny sprzęt, który ułatwi jej codzienne funkcjonowanie. Wszyscy, którzy będą chcieli z niego skorzystać, mogą spodziewać się również konsultacji z pracownikiem, który w szczegółowy sposób opowie jak działa dany przedmiot. W ciągu roku z wypożyczalni korzysta nawet 150 osób, co pokazuje, że miejsce to cieszy się zainteresowaniem, pełni bardzo istotną rolę i ułatwia życie wielu ludziom.

- W latach 2006-2010 placówka ta funkcjonowała w ramach projektu, na którego realizacji władze pozyskały środki z PFRON. W tym czasie Wypożyczalnia stała się tak bardzo ważnym ogniwem w systemie rehabilitacji medycznej naszego miasta, że po zakończeniu dofinansowania władze Stowarzyszenia postanowiły kontynuować jej działanie już w ramach środków własnych. Placówka ta funkcjonuje do dziś w strukturach organizacji, nie pobierając od korzystających z niej osób żadnych opłat – opowiada Lucyna Jędryczka.

 

Projekty pełne pasji

Przez ćwierć wieku działalności Stowarzyszenie SION w Bartoszycach, organizacja zrealizowała bardzo dużo projektów. Korzystając ze środków samorządowych, rządowych lub europejskich udało się wykonać wiele działań przeznaczonych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Aktualnie SION realizuje dwa duże projekty. Pierwszy z nich nosi nazwę Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, a jego głównymi założeniami są działania, których celem jest „zatrzymanie procesu postępowania choroby i przywrócenie maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej”.

- W ramach programu oferujmy dla naszych podopiecznych kompleksowe wsparcie w formie: zajęć rehabilitacyjnych, logopedycznych, integracji sensorycznej, hydroterapii, terapii dla osób z autyzmem, masażu, poradnictwa psychologicznego – mówi przewodnicząca SION Bartoszyce.

Zwraca uwagę na to, że dzięki działaniom pomocowym w ramach projektu, podopieczni mogą coraz aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym.

Drugim projektem proponowanym przez Stowarzyszenie Integracji Osób Niepełnosprawnych SION w Bartoszycach jest „Droga ku zatrudnieniu”, którego celem jest aktywizacja zawodowa podopiecznych. Mają oni okazję skorzystać z wielu szkoleń i warsztatów, co poza odpowiednimi kwalifikacjami, umożliwia im również łatwiejsze znalezienie pracy w przyszłości.

Istotnym aspektem jest to, że po ukończeniu szkoleń uczestnicy mają szansę na odbycie stażu zawodowego u lokalnych pracodawców i sprawdzenie nabytych umiejętności w praktyce.

- Kolejnym źródłem pozyskiwania funduszy na realizację celów statutowych są dla nas środki europejskie. W latach 2008-2020 zrealizowaliśmy 8 dużych projektów, które miały na celu aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami – wspomina Lucyna Jędryczka.

Przez wszystkie lata trwania projektów udało się osiągnąć wiele imponujących rezultatów m.in. udało się przeszkolić ok. 150 osób, z czego 50 brało udział w płatnych stażach, a aż 40 zostało zatrudnionych u lokalnych pracodawców.

 

Plany na przyszłość

- Jesteśmy dumni z tego, że z małej organizacji zrzeszającej głównie rodziców dzieci niepełnosprawnych staliśmy się dużym stowarzyszeniem, które oferuje kompleksowe, specjalistyczne wsparcie dla wszystkich potrzebujących osób z niepełnosprawnościami z powiatu bartoszyckiego, a nawet spoza niego. Przez te lata staliśmy się równorzędnym partnerem dla instytucji pomocy społecznej, czy rynku pracy w realizacji działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami – mówi przewodnicząca SION.

Zwraca uwagę na to, że stowarzyszenie ma bardzo dużo planów na najbliższą przyszłość. Poza bieżącymi działaniami, organizacja pozarządowa chciałaby zakupić auto przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, a także zakupić doposażenie działki rekreacyjnej, którą stowarzyszenie uzyskało bezpłatnie od Gminy Miejskiej Bartoszyce.

- Marzymy jeszcze by utworzyć dla dorastających podopiecznych hostel lub mieszkania treningowe, by zapewnić osobom z niepełnosprawnościami samodzielną egzystencję, gdy zabraknie ich rodziców/opiekunów – mówi Lucyna Jędryczka.

Sylwiusz Brywczyński