Czcionka:
Kontrast:
Kierunek równe szanse w edukacji – rozwój potencjału dzieci to nasza przyszłość
data dodania: 04.07.2022
Kierunek równe szanse w edukacji – rozwój potencjału dzieci to nasza przyszłość

W czasie wolnym, po godzinach pracy, pomiędzy odpoczynkiem, a zajmowaniem się swoją rodziną i dziećmi - oni działają, aby zmienić nasz kawałek świata i pomagać innym. Czerpią z tego radość, bo praca społeczna daje ogromną satysfakcję. Projekt realizują wspaniali wolontariusze Fundacji Lelka.

Działania projektu rozpoczęły się w ubiegłym roku. - W czasie pandemii zauważyliśmy i również docierały do nas opinie rodziców, jak trudno dzieciom jest uczyć się w ten sposób oraz jak trudno jest im uczyć dzieci - mówiła Urszula Pawlik koordynatorka z Fundacji Lelka, która realizuje projekt indywidualnych korepetycji dla dzieci z powiatu bartoszyckiego. Efekty są zaskakujące, dzieci chętnie chcą korzystać z zajęć, które odbywają się w ich domach.

Podczas realizacji projektu, prywatna nauczycielka jeździła po powiecie, pomagając dzieciom poszerzać wiedzę, wzmacniała ich poczucie wartości i nagradzała. Spotkania odbywały się w ich domach albo w specjalnie udostępnionych salach, dzięki partnerowi projektu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinnej w Bartoszycach. Z rodziców zostało zdjęte brzemię edukacji dzieci, nie w pełni oczywiście, ale nie musieli się borykać ze sprawami, na których się nie za bardzo znają. Podczas rozmów z opiekunami wywnioskować można, że dzieci uczą się chętniej z kimś innym, niż z nimi.

Sukces projektu spowodował, że poszukiwane są finanse do kolejnych działań. - W tym roku na szczęście mogliśmy powiększyć grupę dzieci biorących udział, zatrudniliśmy też więcej nauczycieli i planujemy zachęcać dzieci do szerzenia pomocy - wspomniała koordynator. Obecne wakacje są czasem do odpoczynku i nabrania sił, aby od września ruszyć z nową energią do pracy. Fundacja ma plan na te działania i chce, aby dzieci nauczyły się nie tylko wiedzy książkowej, ale też zobaczyły jaką wartość ma wolontariat i praca społeczna.

Obecnie na liście rezerwowej jest sporo dzieci, które byłyby chętne do udziału w korepetycjach, jednak ze względu na ograniczenia finansowe projektu nie mogły się dostać. Nieustannie szukane są inne formy zdobycia środków, by zwiększyć działania.
Ważnym aspektem tego projektu jest to, że udział w nim mogły wziąć dzieci bez względu na to czy mają orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia, czy nie, czy są dziećmi z niepełnosprawnością, czy nie - podsumowała Urszula Pawlik.

Więcej informacji o fundacji znaleźć można na stronie internetowej https://fundacjalelka.pl.

Projekt finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Weronika Pietroń