Czcionka:
Kontrast:
Dzień Darczyńcy
data dodania: 14.07.2022
Dzień Darczyńcy

Przedsiębiorcy, społecznicy, prezesi, etatowcy, w grupie darczyńców Stowarzyszenia ESWIP stanowisko nie ma znaczenia. Liczy się tylko jeden cel – pomoc osobom w potrzebie. Tylko wspólnymi siłami uda nam się go osiągnąć.

Od 25 lat stowarzyszenie działa na rzecz lokalnej społeczności. W 2019 roku postanowiło, że rozpocznie zbieranie pieniędzy na finansowanie działań społecznych. Tak powstał Fundusz Grantowy, w którym stowarzyszenie, lokuje zebrane przez siebie darowizny finansowe, pieniądze z 1% podatku oraz dochód ze Sklepu Społecznego ze Strefą Charytatywną. Od samego początku jest wspierany przez wielu ludzi dobrej woli. Ta grupa stale się zwiększa, co oznacza, że to, co robimy jest wartościowe, uczciwe i ma sens.

Często prowadzą lokalne, krajowe i międzynarodowe biznesy. Mają różne doświadczenia. Ta mieszanka ludzi powoduje, że wszystkie wspólne spotkania dają nowe, innowacyjne pomysły. Jeszcze bardziej wartościowe jest to, że darczyńcy poznają się, rozmawiają, nawiązują relacje, a bywa i tak, że zaczynają współpracować lub korzystać wzajemnie ze swoich usług lub produktów.
Szczególnie widoczne jest to podczas Dnia Darczyńcy, wydarzenia uroczyście organizowanego raz w roku. W trakcie wydarzenia honorowani są nowi darczyńcy tabliczką w Galerii Darczyńców, przedstawiane jest sprawozdanie z przekazanych darowizn, następnie częstujemy naszych gości kolacją, a zaraz po tym wspólnie bawimy się przy kameralnym koncercie. Ostatnio dodaliśmy również licytację przedmiotów, która - jak się okazało - była bardzo dobrze przyjęta i zagościła w programie jako jeden z głównych punktów spotkania. To właśnie ten wieczór, te kilka wspólnie spędzonych godzin są okazją do nawiązywania nowych znajomości.

O wiele łatwiej jest rozmawiać i poznawać ludzi kiedy realizują oni wspólny cel. Z punktu widzenia fundraisingu jest to wielki sukces, ponieważ opiera się on głównie na relacjach. W tej grupie znajdują się również przedstawiciele tej samej branży i mimo prowadzonej między sobą zdrowej, zawodowej konkurencji, potrafią oni wspólnie rozmawiać o rozwoju Funduszu Grantowego. To kolejna zaleta, która cechuje darczyńców. Potrafią oddzielić biznes od działań dobroczynnych. To wielka umiejętność. Mając wspólny cel można osiągać wielkie sukcesy, my – Stowarzyszenie ESWIP – wiemy, że otaczając się takimi ludźmi możemy przenosić góry. Tak też się dzieje. Z roku na rok darowizn finansowych i rzeczowych jest coraz więcej.
Idea Funduszu Grantowego jest w Elblągu coraz bardziej zrozumiała, świadomość jego potrzeby wzrasta, to też przekłada się na pozyskiwanie nowych darczyńców.

Mateusz Jachimowicz

Fot. Archiwum Stowarzyszenia ESWIP