Czcionka:
Kontrast:
Jedyny taki ogród w Elblągu
data dodania: 13.09.2022
Jedyny taki ogród w Elblągu

Czym jest ogród społeczny? Miejscem, gdzie każdy będzie mógł spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. Nie ma tu płotu ani ograniczeń czasowych. Każdy będzie mógł przyjść, poczęstować się owocami lub posadzić rośliny, z których będą korzystali także inni mieszkańcy Zawodzia.

Początki nie były łatwe. Trzeba było pozbyć się gruzu, wypielić chwasty i przyciąć wielki żywopłot. Roboty było całkiem sporo, ale rąk do pracy nie brakowało. Dlaczego? Bo to wspólna inicjatywa mieszkańców dla... mieszkańców. Wszystko to przy wsparciu Stowarzyszenia ESWIP w ramach projektu „Aktywne Zawodzie”. A wsparcie było potrzebne na przykład podczas uprzątnięcia terenu, gdzie niegdyś stała kamienica. Dzisiaj po dawnym krajobrazie nie ma już śladu, wkrótce będzie to zielone miejsce przyjazne mieszkańcom, uczniom i przedszkolakom.
– Członkami Partnerstwa Zawodzie nie Zawodzi są społeczności szkolna i przedszkolna, dlatego dzieci często odwiedzają Dom pod Cisem, nie inaczej będzie z ogrodem – mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. – Najlepiej poznawać przyrodę przebywając na zielonym terenie, dlatego zaprosiliśmy nauczycieli do prowadzenia lekcji i spędzania wolnego czasu właśnie w ogrodzie społecznym.
Warto podkreślić, że miejsce to nie jest niczyją własnością. Gospodarzami są wszyscy mieszkańcy Zawodzia i wszyscy o ogród dbają czy też w nim pracują. Każdy może poczęstować się owocami lub przynieść ze sobą rośliny, aby je posadzić, by mogli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy. Miejsce to służy do wypoczynku, a także do integracji sąsiadów z Zawodzia.
Pomiędzy drzewami wkrótce staną ławeczki, będą pachniały zioła, a miłośnicy podjadania będą mogli poczęstować się malinami czy orzechami. Już teraz można spotkać tu osoby, które przychodzą chociaż na chwilę, tak po prostu, aby posiedzieć i posłuchać jak ćwierkają ptaki.
– Ogród będzie otwarty 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu mówi Arkadiusz Jachimowicz. – Przygotowanie ogrodu wymaga dużego zaangażowania, tyle samo, a może jeszcze więcej trzeba będzie włożyć pracy w utrzymanie ogrodu. W takich właśnie chwilach można liczyć na mieszkańców.