Czcionka:
Kontrast:
Nie zawsze do utylizacji
data dodania: 15.09.2022
Nie zawsze do utylizacji

Choć idea życia w stylu zero waste cieszy się coraz większą popularnością, dla niektórych nadal wydaje się być jedynie odległym marzeniem. Zachód sieje widmo nowoczesności, której Polsce wciąż jeszcze brakuje. Postęp jest jednak bliżej niż się wydaje, także dzięki działaniu lokalnych organizacji pozarządowych.

Wokół natłoku informacji o zmianach klimatycznych, degradacji środowiska oraz marnowaniu zasobów surowców, mamy możliwość dorzucenia swojej cegiełki do ochrony planety. Świat nie musi kręcić się wokół potrzeby kupowania coraz to nowych produktów, wystarczy dostrzec te, które już mamy. Na tym właśnie polega zasada 6 R.

 

Środowisko po sześciokroć

Wydawać by się mogło, że to tylko kilka mało znaczących słów, jednak po odpowiednim przyswojeniu tworzą one jedyny możliwy wzór funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

  1. Rethink – przemyśl

Zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz.

  1. Refuse – odmawiaj

Zwróć uwagę na tworzywo, z jakiego wykonany został dany produkt i świadomie odmawiaj nieekologicznym rozwiązaniom.

  1. Reduce – ograniczaj

Przed zakupem zadaj sobie pytanie: czy ja naprawdę tego potrzebuję, czy może chcę to kupić tylko pod wpływem impulsu?

  1. Reuse – używaj ponownie

Nie wyrzucaj przedmiotów, których już nie używasz. Niewielkim nakładem sił i środków możesz dać im drugie życie, a ubrania, w których już nie chodzisz, mają szansę posłużyć komuś innemu dzięki umieszczeniu ich np. w ogólnodostępnych kontenerach Polskiego Czerwonego Krzyża.

  1. Recycle – segreguj

Nie wrzucaj wszystkich śmieci do jednego worka. Podziel je na plastik, metal, papier, szkło i odpady bio, a zużyty sprzęt elektroniczny umieszczaj w specjalnych koszach do tego przeznaczonych.

  1. Repair – naprawiaj

Zamiast co sezon kupować nowe ubrania czy buty, zacznij korzystać z usług krawca lub szewca. Wesprzesz dzięki temu lokalnych przedsiębiorców i zaoszczędzisz pieniądze. Możesz także spróbować odświeżyć meble, np. za pomocą farby lub nowych gałek.

Surowce naszej planety mają swój limit wyczerpania. Ciągłe ich pozyskiwanie – a odzyskiwanie w śladowych ilościach – nie służy ani środowisku, ani ludziom. Zasada 6 R ma na celu ograniczenie kupowania nowych przedmiotów (często zbędnych) i zachęcenie do ponownego używania produktów, w posiadaniu których już jesteśmy. Odświeżenie ubrań, butów czy mebli wcale nie musi kosztować majątku ani pochłonąć mnóstwa czasu. Warto również pamiętać o niewyrzucaniu do śmieci odpadów biodegradowalnych, a wytworzeniu z nich domowego kompostu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, obierki od warzyw, pestki, skórki od owoców itp. możemy wrzucać do specjalnego brązowego kosza na śmieci z napisem BIO.

 

GOZpodarka nie taka straszna

Regularne stosowanie się do zasady 6 R jest w stanie zmienić dotychczasowe nawyki. Wspólnie możemy wspomóc gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ), działającą na rzecz minimalizowania ilości zużytych odpadów poprzez ich ponowne zastosowanie. GOZ stara się utrzymać wartość wyprodukowanych dotychczas zasobów zamiast przez cały czas wytwarzać kolejne. Ciągłe obracanie w obiegu jednych i tych samych surowców bez powstawania nowych nie jest jeszcze możliwe, jednak dzięki organizacjom wspierającym życie w stylu zero waste jesteśmy w stanie przyczynić się do rozwoju gospodarki. Poza elbląskim oddziałem Banku Żywności, jedną z instytucji działających na rzecz ochrony planety, a jednocześnie pomagającą lokalnej społeczności, jest elbląski Dom pod Cisem (prowadzony przez Stowarzyszenie ESWIP), przyjmujący zarówno przedmioty codziennego użytku, jak wyroby służące jedynie okazjonalnie.

 

Lokalni bohaterowie

Sklep Społeczny w Domu pod Cisem działa w duchu zasady 6 R i przeprowadza renowacje otrzymanych produktów, by nadawały się one do ponownego zastosowania. Pozwala to na utrzymanie w obiegu powstałych już rzeczy, oszczędza środowisko oraz wspiera działania charytatywne realizowane w naszym mieście. Sklep Społeczny funkcjonuje w duchu zero waste i przyczynia się do pomyślnego funkcjonowania gospodarki o obiegu zamkniętym, dając przedmiotom drugie życie. Dzięki stale czynnym pracowniom, przekazywane darowizny zostają naprawiane i wystawiane na sklepową półkę, gdzie czekają na nowych właścicieli. Instytucja nastawiona jest na wspieranie lokalnej społeczności, a zysk ze sprzedaży produktów przekazuje na funkcjonowanie Centrum Integracji Społecznej i inne działania mające charakter dobroczynny.

 

Fot. https://handerek-technologies.com