Czcionka:
Kontrast:
Z Wielką Wodą na Mazurach
data dodania: 20.09.2022
Z Wielką Wodą na Mazurach

Piskie Wytwory, Równomoc Kobiet, Kulturalny Park – to zaledwie przykłady działań Stowarzyszenia Wielka Woda z Pisza. - Chcemy wspierać działalności, które tworzą się wokół stowarzyszenia. Jesteśmy pewnego rodzaju hubem, który ułatwia innym możliwość zaangażowania się w ciekawe działania – podkreśla wiceprezeska Ewelina Szymanowska.

- Nasze stowarzyszenie skupia osoby, które prowadzą działalność w sferze rozwoju duchowego i osobistego, w tym kierunku idziemy również i my. Szczególnie bliskie są nam projekty pobudzające kreatywne działania, dające nowe umiejętności oraz punkty widzenia. W swoim kręgu mamy artystów, więc wspieramy również wszelkie działania artystyczne i kulturalne – mówi Ewelina Szymanowska.

Piskie Wytwory

Organizacja powstała jako grupa nieformalna w 2019 r., dopiero we wrześniu 2021 r. zalegalizowała swoją działalność. Łącznie zaangażowanych w jej funkcjonowanie jest 16 osób mieszkających w Piszu i okolicy. Stowarzyszenie zostało powołane przez kobiety, ale w Wielkiej Wodzie jest miejsce dla każdego. Potrzebne są entuzjazm, życzliwość i pozytywne nastawienie do wspólnej pracy. Szczególnym zainteresowaniem grupy cieszą się niekonwencjonalne formy działalności gospodarczej. Na wsparcie oraz doradztwo mogą liczyć m.in. inicjatywy i pomysły z zakresu bioenergoterapii, szkoły jogi oraz masażu. Wielka Woda angażuje się we wspieranie dla miejscowych rękodzielników.
- Jesteśmy dumne z organizacji dwóch edycji lokalnych, naturalnych kiermaszy rękodzieła Piskie Wytwory. Jest to impreza cykliczna odbywająca się przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, do której zapraszamy wszystkich rękodzielników. Chcemy, aby mieli oni szansę zaprezentować własną twórczość i sprzedać swoje dzieła. Okazuje się, że w powiecie piskim jest bardzo duża liczba pasjonatów, którzy tworzą przepiękne rzeczy, ale nie mają przestrzeni do jej sprzedaży. Na kiermaszach dajemy też możliwość bezpośredniego kontaktu z klientami, klienta z twórcą, a także uczymy jak zaprezentować swoje stoisko – dodaje Ewelina Szymanowska.

Równomoc Kobiet

Stowarzyszenie Wielka Woda realizowało projekt społeczno-artystyczny „Kulturalny Park”, w ramach którego zorganizowano pięć warsztatów o tematyce botanicznej i artystycznej. Wszystko to działo się w miejskim parku w Piszu.
- Warsztaty obejmowały zajęcia dla dzieci z poznawania i tworzenia linorytu oraz zajęcia plastyczne z malarką ze stemplowania kolorem. Dla dorosłych zaproponowałyśmy warsztat zielarski z tworzeniem własnego maceratu ziołowego, układanie mandali z zasuszonych roślin i zdobienie ciała wzorami i kwiatami inspirowane tradycjami plemiennymi. Całość zwieńczona była piękną sesją zdjęciową – wspomina wiceprezeska stowarzyszenia. Projekt współfinansowany był ze środków powiatu piskiego i zrealizowany został w czerwcu 2022 r.
Kolejnym wydarzeniem przygotowanym przez stowarzyszenie jest trwająca trzy dni Równomoc Kobiet. Podczas wydarzenia organizowane są m.in. warsztaty artystyczne, koncerty terapeutyczne, ceremonie połączone ze śpiewami i tańcami czy masaże. Pierwsza edycja zorganizowana została w marcu 2022 r., a kolejna planowana jest na listopad.

Hub dla Pisza

Jednym z wyzwań, przed którym znajduje się Stowarzyszenie Wielka Woda w Piszu, jest przygotowanie siedziby organizacji i wejście z działaniami na rynek ogólnopolski. Do tego trzeba wymienić planowane spotkania, eventy i nowe projekty, a także kontynuowanie cyklicznych wydarzeń zapoczątkowanych w tym roku: Piskie Wytwory oraz Równomoc Kobiet.
- Chcemy wspierać działalności, które tworzą się wokół stowarzyszenia. Jesteśmy pewnego rodzaju hubem, który ułatwia innym możliwość zaangażowania się w ciekawe działania. Łączymy klientów, podtrzymujemy kontakty, a także dajemy iskrę oraz przestrzeń do rozwoju – mówi wiceprezeska organizacji, Ewelina Szymanowska.
W przyszłości Stowarzyszenie Wielka Woda planuje również przygotowanie kursów, warsztatów i spotkań skierowanych do dzieci i młodzieży.

Sylwiusz Brywczyński

Fot. Natalia Aydin-Mogielska