Czcionka:
Kontrast:
Jak będzie przebiegała współpraca Elbląga z organizacjami pozarządowymi?
data dodania: 07.10.2022
Jak będzie przebiegała współpraca Elbląga z organizacjami pozarządowymi?

Trwają konsultacje dotyczące projektu uchwały w sprawie współpracy pomiędzy Gminą Miasto Elbląg a organizacjami pozarządowymi na rok 2023. Do 14 października elbląskie organizacje mogą zgłaszać opinie w tej sprawie.

 

Jak czytamy w projekcie: „To właśnie organizacje pozarządowe skupiają najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne elblążan, którzy starają się reprezentować mieszkańców oraz realizować różnego rodzaju działania na ich rzecz. Celem elbląskiego samorządu we współpracy z organizacjami pozarządowymi jest praca na rzecz elblążan, dążenie do tego, aby każdy z mieszkańców miasta miał szansę godnego życia i osobistego rozwoju na miarę swoich oczekiwań i aspiracji.”

„Roczny program współpracy pomiędzy Gminą Miasto Elbląg a organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2023” to dokument, który określa zasady, na jakich ma przebiegać współpraca. Przed podjęciem decyzji przez elbląskich radnych, jest czas na to, aby w tej sprawie wypowiedziały się organizacje, których projekt dotyczy. - Program współpracy to podstawa działań samorządu na rzecz organizacji, powinien być współtworzony przez organizacje, konsultowany z nimi, a potem wspólnie realizowany – wyjaśnia Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. - Tu dużo do powiedzenia ma Elbląska Rada Działalności Pożytku Publicznego, która skupia przedstawicieli organizacji, urzędników i radnych.

Jak dodaje Arkadiusz Jachimowicz, od kilku lat program opracowywany jest na ostatnią chwilę. - Co było zrozumiałe ze względu na epidemię, a teraz wojnę na Ukrainie. Umówiliśmy się w Radzie, że program w przyszłym roku będzie robiony zdecydowanie wcześniej, bo według mnie potrzebuje remanentu, odświeżenia, dostosowania do nowych realiów. Jego zaletą jest to, że wskazane są w nim konkretne zadania dla organizacji i kwoty na ich realizację (nie w każdym programie ma to miejsce, np. w programie samorządu województwa). Program na przyszły rok raczej nie wnosi nowych rozwiązań, ale sytuacja jest tak niestabilna, że to zrozumiałe. Ze względu jednak na możliwe zagrożenia, powinien wzmacniać wolontariat i umiejętność organizacji do wspólnego działania w razie kryzysu, a także możliwości pomocy osobom najsłabszym.  

Termin zgłaszania opinii do projektu uchwały mija 14 października 2022 r.

K