Czcionka:
Kontrast:
Z ekologią są za pan brat
data dodania: 18.10.2022
Z ekologią są za pan brat

Earth Day Everyday to inicjatywa non-profit, która zrzesza osoby chcące aktywnie działać na rzecz ekologii. O działaniach, ekologii i planach na przyszłość opowiedziała Laura Wyszomirska, współzałożycielka inicjatywy.

 

- Czym jest projekt Earth Day Everyday?

- Naszym celem jest szerzenie świadomości środowiskowej wśród społeczeństwa, działanie na rzecz popularyzacji edukacji na temat ekologii i ochrony środowiska oraz angażowanie społeczności lokalnych w działania środowiskowe.

Założyliśmy inicjatywę, aby zademonstrować, jakie nawyki możemy wprowadzić, by chronić środowisko każdego dnia, stąd też wywodzi się nasza nazwa i hasło #dzieńziemicodziennie.

Rozpoczęliśmy naszą inicjatywę, działając lokalnie, około rok temu. W maju zostaliśmy nagrodzeni Złotym Wilkiem dla najlepszego projektu ekologicznego w Polsce 2022, a aktualnie zajmujemy się zakładaniem organizacji proekologicznej oraz prowadzimy ogólnopolskie projekty, takie jak “Wielorazówki zamiast Foliówki”

 

- Jakimi inicjatywami się zajmujecie?

- Naszą działalność można zauważyć zarówno online jak i na żywo. Co miesiąc prowadzimy webinary z ekspertami ze świata ekologii i ochrony środowiska, piszemy artykuły dotyczące tematów środowiskowych oraz prowadzimy kampanię medialną, udostępniając infografiki i rady ekologiczne.

Prowadziliśmy także warsztaty proekologiczne, w których uczestniczyło ponad 500 uczniów, zorganizowaliśmy akcję sprzątania lokalnego lasu, w której wzięło udział ponad 300 osób i zebraliśmy prawie 200 worków śmieci oraz prowadziliśmy badania dotyczące praktyk ekologicznych w gospodarstwach domowych.

Od 1 października do 1 grudnia trwa nasza ogólnopolska akcja Wielorazówki zamiast Foliówki, której przyświeca motto “Weź, jeśli potrzebujesz, oddaj, jeśli masz za dużo”. Głównym celem akcji jest popularyzacja używania wielorazowych worków oraz upcyklingu. W naszych punktach partnerskich, znajdujących się m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Elblągu, uczestnicy akcji mogą zostawić niepotrzebne materiały i tekstylia - mogą to być firany, tkaniny takie jak len, cienka bawełna i drobna siateczka, a następnie nasi wolontariusze je odbierają i szyją wielorazowe z nich woreczki na owoce i warzywa. Gotowe woreczki wracają do pierwotnych punktów akcji i czekają bezpłatnie do wzięcia przez beneficjentów projektu oraz klientów punktu!

Lista punktów akcji Wielorazówki zamiast Foliówki:

SAM Powiśle (ul. Lipowa 7A, Warszawa)

SAM Żoliborz (ul. Rydygiera 9c, Warszawa)

Kafej (ul. Wąska 1, Poznań)

Hostel Stonewall (ul. Klasztorna 2, Poznań)

MANOA Green Restro Bar (ul. Zabłocie 35, Kraków)

Vegan Spot (ul. Stary Rynek 50A, Elbląg)

 

- Co w tym projekcie sprawia wam najwięcej przyjemności?

- Najwięcej przyjemności w realizowaniu projektu daje nam poczucie sprawczości, gdy widzimy, że ludzie wprowadzają do swojego życia małe zmiany, którymi zainspirowali się, śledząc nasze działania, uczestnicząc w naszych projektach oraz śledząc nasze media. Daje nam to mnóstwo satysfakcji i poczucie, że nasza praca wprowadza realną zmianę społeczną.

 

- Dlaczego ekologia jest tak ważna?

- Problem plastiku, degradacja środowiska, globalne ocieplenie to rzeczywistość, z którą musi mierzyć się nasza planeta. Aby zatrzymać zbliżający się kryzys klimatyczny, potrzebujemy pilnych działań, zarówno tych systemowych, jak i tych, które sami możemy wprowadzić do swojej codzienności. Naukowcy mówią wyraźnie, że zmiany klimatyczne i degradacja środowiska naturalnego są wynikiem działalności człowieka, dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość ekologiczna. Dbanie o środowisko powinno stać się wartością dla każdego z nas, ponieważ tylko razem mamy sprawczość, by dokonać potrzebnych zmian.

 

- Co trzeba zmienić, żeby Elbląg, Polska, a nawet świat, stał się miejscem bardziej ekologicznym?

- Aby Elbląg, Polska oraz cały świat stały się bardziej ekologicznym miejscem, kluczowe są takie czynniki jak edukacja i pokazywanie społeczeństwu alternatyw, które sprawią, że będą żyć bardziej ekologicznie, ale nie będą trudne do zastosowania. Zwalczanie ignorancji i szerzenie świadomości ekologicznej to podstawa, aby przeprowadzić potrzebne zmiany. Trzeba zacząć wprowadzać te zmiany od siebie, a gdy tych osób, które będą chciały działać, zbierze się więcej, wspólnie możemy naprawdę dużo zdziałać dla środowiska.

 

- Jakie plany macie na przyszłość?

- Chcemy, aby każda osoba miała możliwość działania na rzecz lokalnego środowiska, tak jak podczas akcji Wielorazówki zamiast Foliówki, dlatego w przyszłości planujemy zająć się organizacją projektu Polskie Lasy w Twoich Rękach, który będzie składał się z kilku akcji sprzątań lasów, z nagrodami rzeczowymi za każdy zebrany worek śmieci. Co więcej, prowadzimy cykl webinarów z ekspertami z dziedzin ekologii i ochrony środowiska, piszemy artykuły na temat aspektów ekologicznych, które można znaleźć na naszej stronie internetowej www.earthdayeveryday.pl oraz aktywnie prowadzimy kampanię medialną na naszych platformach społecznościowych, na które serdecznie zapraszamy każdą osobę zainteresowaną ekologią i ochroną środowiska!

Karolina Król

fot. materiały prywatne