Praca społeczna daje wiele satysfakcji. Wiedzą o tym członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur”, którzy zachęcają do wolontariatu, organizują warsztaty filmowe, kulinarne oraz aktywności społecznej. Ełcka młodzież coraz chętniej angażuje się w te działania.
Organizacja działa od 2011 r. w Ełku i okolicy. Promując ekologię, poszanowanie przyrody oraz lokalne zasoby, Wiatraki Mazur od 11 lat skutecznie docierają do młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Kładą nacisk na integrację mieszkańców, poszanowanie tradycji oraz wzmacnianie potencjału regionu.
Aktywne Szkolne Kluby Wolontariatu
- Pomysł na utworzenie ASKW powstał w 2018 roku, kiedy to minister edukacji narodowej zobligował wszystkie placówki dydaktyczne do uruchomienia wolontariatu. Zrobiliśmy serię wywiadów i rozmów z kadrą pedagogiczną szkół w powiecie ełckim i okazało się, że w wielu z nich nie ma na to pomysłu. Wtedy właśnie zaproponowaliśmy szkołom współpracę – mówi Iwona Olkowicz, koordynatorka projektu i członkini zarządu w Stowarzyszeniu Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur”. - Poprzez wolontariat młodzież uczy się działania pracy zespołowej, komunikacji, współpracy z otoczeniem, empatii, odpowiedzialności oraz planowania. Są to bardzo praktyczne lekcje obywatelskie, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, relacje międzyludzkie oraz rozwijać postawy prospołeczne – podkreśla członkini zarządu Wiatraków Mazur.
Ciekawą formą motywowania realizowaną przez Aktywne Szkolne Kluby Wolontariatu jest grywalizacja, czyli połączenie gry ze zdrową, sportową rywalizacją. Najważniejsze jest to, że zwycięzcy muszą wspólnie zdecydować na co przeznaczą wygrane w grywalizacji nagrody. W ten sposób młodzież podnosi swoje umiejętności z zakresu komunikacji i negocjacji.
W spotkaniach ASKW istotną rolę odgrywa wykorzystywanie urządzeń cyfrowych, nowoczesnych technologii oraz narzędzi animacyjnych. Od roku organizowane są zajęcia filmowe, które prowadzi zawodowiec. Przekazuje on praktyczne informacje m.in. odpowiadając na pytania jak przedstawiać historię obrazem i stworzyć scenariusz, zadbać o dobre ujęcia nagrywane komórką, a także pomaga zmontować materiał w oparciu o skrypt młodzieży.
- Tak powstają pierwsze materiały na temat wolontariatu, które pokazujemy na podsumowaniu projektu w sali kinowej podczas Młodzieżowego Festiwalu Filmików o Wolontariacie “Wolontariat – o tym się MOVIE”. Nasze doświadczenia pokazują, że młodzież, która po raz drugi tworzy filmy, zaczyna robić je samodzielnie angażując się w montaż – mówi Iwona Olkowicz.
W roku szkolnym 2021/2022 Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur” współpracowało z 8 szkołami podstawowymi działającymi na terenie subregionu ełckiego. Jak zapewnia Iwona Olkowicz, w przyszłym roku szkolnym organizacja ma zamiar kontynuować współpracę z nimi i zaprosić do działań 6 kolejnych placówek edukacyjnych, które są zainteresowane tematyką rozwoju partycypacji młodzieży – jest to możliwe dzięki dotacji z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.
Wolontariat długoterminowy
Integracja międzypokoleniowa i pomoc seniorom to zagadnienie ważne dla Wiatraków Mazur.
- Jesteśmy Lokalnym Partnerem Korpusu Solidarności - Rządowego Programu Wspierania Wolontariatu Długoterminowego. W ramach tego działania prowadzimy szkolenia dla działaczy społecznych, koordynatorów oraz organizatorów wolontariatu. Jako stowarzyszenie wspieramy grupę “Seniorzy Seniorom”, która zrzesza osoby starsze, chcące pomagać swoim rówieśnikom borykającym się z chorobami lub samotnością. Idea narodziła się wśród ełckich seniorów, jest to zespół całkowicie niezależny, a my jako stowarzyszenie wspieramy grupę m.in. w formalnościach – wyjaśnia Iwona Olkowicz.
Ponadto Stowarzyszenie organizuje bezpłatne pikniki, warsztaty kulinarne i ekologiczne. Działania podejmowane przez Wiatraki Mazur są również skierowane do obywateli Ukrainy mieszkających na terenie Ełku i okolic, którzy znaleźli się tu po wybuchu wojny. Stowarzyszenie Rozwoju Produktu Lokalnego „Wiatraki Mazur” współpracuje także z instytucjami miejskimi oraz innymi organizacjami pozarządowymi działającymi w regionie.
Współpraca się opłaca
- Działamy wspólnie z lokalnymi instytucjami: Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, szkołami podstawowymi w subregionie ełckim, Starostwem Powiatowym, samorządami gminnymi, Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Ełckim Centrum Kultury, a także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej – wylicza Iwona Olkowicz.
Wśród działaczy trzeciego sektora, z którymi współpracuje stowarzyszenie należy wymienić m.in. Fundację Wolontariacki Ośrodek Wsparcia, Stowarzyszenie Adelfi, Forum Animatorów Społecznych, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, czy Federację Funduszy Lokalnych w Polsce.
- W przyszłości chcemy nadal angażować się w tworzenie szkolnych klubów wolontariatu, wykorzystując przy tym coraz to nowe metody. Będziemy kontynuować organizowanie Młodzieżowego Festiwalu Filmików o Wolontariacie, gdyż widzimy jak wiele on daje nie tylko młodzieży, ale również ich opiekunom – mówi członkini zarządu stowarzyszenia.
Od nowego roku szkolnego Stowarzyszenie będzie organizować po raz pierwszy w subregionie ełckim międzyszkolne debaty oksfordzkie, bo jest to świetna lekcja komunikacji i weryfikacji informacji w praktycznym wymiarze. Dzięki współpracy z Fundacją Edukacji dla Demokracji, stowarzyszenie będzie testować ASKW w przestrzeni pozaszkolnej m.in. w bibliotekach, domach kultury czy świetlicach. Planuje też kontynuować działania na rzecz integracji polsko-ukraińskiej.
Sylwiusz Brywczyński
fot. archiwum stowarzyszenia