Program współpracy to dokument programowy, który określa zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. Przyjmowanie rocznych programów współpracy z organizacjami pozarządowymi to, zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obowiązek każdej jednostki samorządu terytorialnego (art. 5a ust 1). Jak to wygląda w Elblągu?
Priorytety, cele szczegółowe oraz zadania i formy współpracy elbląskiego rocznego programu współpracy zawierają się w trzech obszarach współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, zgodnie z rekomendowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Modelem współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. Obszar I obejmuje włączanie organizacji pozarządowych w tworzenie polityk publicznych, Obszar II współpracę z organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji zadań publicznych, a Obszar III współpracę z organizacjami pozarządowymi w zakresie infrastruktury współpracy, tworzenia warunków do społecznej aktywności.
Cele programu
Głównym celem współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi jest oczywiście poprawa jakości życia i zaspokajanie potrzeb społecznych mieszkańców Elbląga. Do celów szczegółowych zaś należą:
1.Tworzenie warunków do wzmacniania istniejących organizacji pozarządowych, powstawania nowych organizacji i inicjatyw obywatelskich oraz rozwoju wolontariatu.
- Tworzenie i rozwój współpracy, wspieranie partnerstw wielosektorowych na rzecz rozwoju społecznego gospodarczego Elbląga.
- Tworzenie warunków zmierzających do zwiększenia udziału organizacji pozarządowych w realizacji zadań własnych elbląskiego samorządu.
- Aktywizacja społeczności lokalnej poprzez realizację działań mających na celu podniesienie aktywności społecznej mieszkańców między innymi w oparciu o kawiarenki obywatelskie, akcje społeczne, konsultacje społeczne, edukację obywatelską oraz szeroko rozumianą inicjatywę obywatelską.
- Działania zmierzające do wzmacniania poczucia odpowiedzialności Elblążan za wspólnotę lokalną, swoje otoczenie, tożsamość historyczną, kulturalną oraz tradycję.
- Tworzenie i rozwój oferty edukacyjnej, kulturalnej, społecznej, naukowej (mającej na celu współpracę z zakresu prac naukowych oraz badań) oraz rekreacyjnej organizacji pozarządowych skierowanej do mieszkańców Elbląga.
- Promocja i rozwój przedsiębiorczości, zwłaszcza społecznej.
- Udział organizacji pozarządowych w realizacji miejskich programów społecznych kierowanych do mieszkańców Elbląga.
- Powyższe cele realizowane są w ramach programów społecznych.
Jakie są zasady i formy współpracy?
W ten aspekt wchodzi kilka zasad, m. in. pomocniczość, jawność, suwerenność stron, partnerstwo, efektywność czy uczciwa konkurencja. Jeżeli chodzi o formy, to zaliczają się do nich: realizacja zadań publicznych z wykorzystaniem form finansowych i niefinansowych, wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności, konsultowanie z organizacjami pozarządowymi projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, konsultowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sfery zadań publicznych, tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli elbląskiego samorządu, użyczanie na preferencyjnych warunkach organizacjom na działalność statutową lokali, współorganizacje konferencji oraz spotkań będących w kręgu zainteresowań organizacji i samorządu, udostępnianie na preferencyjnych warunkach organizacjom infrastruktury publicznej w celu realizacji zadań ze sfery pożytku publicznego oraz realizacje projektów partnerskich.
Zakres przedmiotowy
Zlecanie zadań organizacjom pozarządowym w roku 2022 odbywa się w odniesieniu do priorytetów zawartych w Strategii Rozwoju Elbląga i na podstawie działań zawartych w Elbląskim Programie Usług Społecznych na lata 2021 - 2026, którego głównym realizatorem jest Elbląskie Centrum Usług Społecznych. Organizacje, które otrzymały wsparcie i realizują owe działania, są zobowiązane do informowania oraz zamieszczania na wszystkich materiałach publikowanych i na wszelkich nośnikach herbu Miasta bądź informacji, której treść ma brzmieć: Zrealizowano przy współudziale finansowym samorządu miasta Elbląg.
Wsparcie jednak nie jest przyznawane wszystkim ofertom. Nie uzyskają go oferty:
- odnoszące się do realizacji danego zadania publicznego finansowanego przez kilka komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego (np. dzielenie festynu na część sportową i część kulturalną),
- składane na to samo zadanie publiczne do 2 lub więcej komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego,
- składane przez stowarzyszenia powstałe na rzecz wsparcia miejskich instytucji i mających na celu realizacje działań statutowych na które w/w instytucje otrzymały bezpośrednie środki finansowe z samorządu,
- powielające działania realizowane przez administrację publiczną, skierowanych do tej samej grupy odbiorców i w tym samym czasie,
- oferty, które nie są skierowane bezpośrednio do mieszkańców miasta Elbląga.
Do opiniowania ofert w otwartych konkursach powołana jest komisja opiniodawcza, tzw. Komisja Konkursowa. Pracują oni podczas zamkniętych spotkań, przygotowują opinie dot. złożonych ofert, którą później przekazują do prezydenta. Członkowie Komisji Konkursowej mają możliwość wglądu w oferty konkursowe w odpowiednim departamencie lub jednostce organizacyjnej co najmniej na tydzień przed planowanym posiedzeniem Komisji.
Dopuszcza się również możliwość przesłania do członków Komisji Konkursowej ofert drogą elektroniczną w celu wcześniejszego zapoznania.
Termin i konsultowanie programu
Elbląski roczny program współpracy obowiązuje od 1.01.2022 r. do 31.12.2022 r. Program jest konsultowany poprzez umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej, rozesłanie do organizacji pozarządowych za pośrednictwem bazy poczty elektronicznej, przekazanie do zaopiniowania: członkom Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych, Naradzie Kierownictwa Urzędu Miejskiego w Elblągu, merytorycznym Komisjom Rady Miejskiej czy, w razie potrzeby, podczas Konferencji Plenarnej Organizacji Pozarządowych.
Paulina Stapurewicz
Sylwia Warzechowska