Czcionka:
Kontrast:
Nowy program dla Warmii i Mazur
data dodania: 04.11.2022
Nowy program dla Warmii i Mazur

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do komitetów monitorujących programy polityki spójności na lata 2021-2027. Aktualnie trwa finalizacja prac nad regionalnym programem „Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021 – 2027”.

 

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 28 października 2022 r. przyjął projekt programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 (FEWiM), który został natychmiast przesłany Komisji Europejskiej. Zatwierdzenie programu przez Komisję Europejską jest spodziewane do końca 2022 r.

Jednym z warunków zatwierdzenia programu jest powołanie komitetu monitorującego, który analizuje postępy w realizacji oraz wszystkie kwestie wpływające na jego wykonanie. – Powołanie komitetu monitorującego stanowi jeden z kluczowych warunków rozpoczęcia realizacji tego programu – informuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

W skład komitetu wchodzi kilkudziesięciu przedstawicieli instytucji i organizacji. Za powołanie przedstawicieli strony pozarządowej komitetu odpowiedzialna jest Rada Działalności Pożytku Publicznego, która 14 października przyjęła w tej sprawie stosowną uchwałę. Nie będzie to prosta procedura, bo ogłoszone zostaną wybory wśród organizacji, a w skład komitetu wejdą organizacje, które uzyskają największą liczbę głosów.

W obecnym komitecie monitorującym (działającym do roku 2023) zasiadają 4 osoby z organizacji pozarządowych. W nowym komitecie organizacje mają zagwarantowane 9 miejsc. Jednak Rada Działalności Pożytku Publicznego zawnioskowała do marszałka o podniesienie tej liczby do 12. – W niektórych obszarach np. wykluczeniu społecznym powinno być więcej przedstawicieli organizacji – mówi Arkadiusz Jachimowicz, wiceprzewodniczący wojewódzkiej Rady Organizacji Pozarządowych.

W skład komitetu powinni wejść przedstawiciele poniższych branż:

- dwie organizacje pozarządowe właściwe ze względu na różne rodzaje działalności objęte programem;

- jedną organizację pozarządową działającą na rzecz ochrony środowiska;

- jedną organizację pozarządową działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami;

- jedną organizację pozarządową działającą na rzecz promowania włączenia społecznego;

- jedną organizację pozarządową działającą na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn;

- jedną organizację pozarządową działającą na rzecz niedyskryminacji (zajmującą się obszarami dyskryminacji, takimi jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, religia, światopogląd, orientacja seksualna, tożsamość płciowa i wiek);

- jedną organizację pozarządową działającą na rzecz praw podstawowych;

- jedną federację organizacji pozarządowych.

Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego: „W ramach programu FEWiM województwo warmińsko-mazurskie ma otrzymać ponad 1 mld 786 mln euro. Program ten stanowi przede wszystkim odpowiedź na wyzwania opisane w strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030”, a główny cel programu wynika również z polityk Unii Europejskiej oraz strategii krajowych. Fundusze europejskie zostaną zainwestowane we wzrost społeczny i gospodarczy województwa. Wśród priorytetowych kierunków wsparcia znalazły się: gospodarka i cyfryzacja, energia, środowisko i klimat, transport, edukacja, rynek pracy, włączenie społeczne, zdrowie, kultura i turystyka oraz obszary miejskie. Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur mają się przyczynić do zielonej, cyfrowej i gospodarczej transformacji regionu.”

K

fot. pixabay