Czcionka:
Kontrast:
Jak wziąć sprawy dzielnicy w swoje ręce?
data dodania: 16.11.2022
Jak wziąć sprawy dzielnicy w swoje ręce?

Na to pytanie próbowali sobie odpowiedzieć uczestnicy konferencji dzielnicy Zawodzie, która odbyła się 29 września br. Podczas wydarzenia poruszono między innymi temat rozwiązań w zakresie zarządzania rozwojem dzielnic miejskich stosowanych w innych polskich miastach. Analizowano wady i zalety funkcjonowania rad dzielnic oraz korzyści i zagrożenia stąd wynikające. Pojawiały się głosy zarówno za, jak i przeciw powołaniu rad dzielnic w naszym mieście. Na szczególną uwagę zasługuje jednak sugestia powołania pilotażowej rady dzielnicy Zawodzie. Dzięki takiemu zabiegowi można by było w praktyce zweryfikować skuteczność pracy takiej rady w Elblągu oraz sprawdzić za i przeciw jej funkcjonowania.

Zdaniem członków Partnerstwa „Zawodzie nie zawodzi” powołanie rady dzielnicy Zawodzie, która dbałaby o rozwój tego miejsca i poprawę warunków życia jest rozwiązaniem pożądanym i w niedalekiej przyszłości może przynieść widoczne efekty, również w kontekście planowanych inwestycji w infrastrukturę mieszkaniową i usługową na terenach położonych na zachód od rzeki Elbląg. Wśród mieszkańców jest bowiem wiele osób, które cechuje głęboko obywatelska postawa i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Czy uda im się doprowadzić do powołania rady dzielnicy Zawodzie?

Możliwe, zwłaszcza że Partnerstwo „Zawodzie nie zawodzi” wystąpiło ostatnio z wnioskiem do Prezydenta Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Antoniego Czyżyka o uruchomienie działań przygotowawczych do powołania rady dzielnicy. Powoływanie jednostek pomocniczych miasta (rad dzielnic) określa Rozdział V Statutu Miasta Elbląg przyjętego Uchwałą nr XXXVI/790/2018 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 13 września 2018 r., zgodnie z którym Rada Miejska w drodze uchwały rozstrzyga o utworzeniu dzielnic oraz nadaje im statut, określający granice, organizację, zakres i zasady działania, w tym między innymi tryb wyborów organów dzielnicy. Pierwszym niezbędnym krokiem w kierunku powołania pilotażowej rady dzielnicy w Elblągu jest dokonanie podziału miasta na dzielnice, co w przypadku Zawodzia wydaje się stosunkowo proste. Czy władze miejskie zdecydują się uruchomić aktywność obywatelską i potencjał rozwojowy mieszkańców na rzecz własnych dzielnic, a w konsekwencji na rzecz rozwoju całego Elbląga? Jako że proces powoływania jednostek pomocniczych miasta wymaga namysłu, dyskusji i konsultacji, na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam zapewne trochę poczekać.

Partnerstwo „Zawodzie nie zawodzi”