Czcionka:
Kontrast:
Dąb z elbląskiego Zawodzia pomnikiem przyrody?
data dodania: 21.11.2022
Dąb z elbląskiego Zawodzia pomnikiem przyrody?

Partnerstwo „Zawodzie nie zawodzi” zwróciło się z prośbą do prezydenta Elbląga o uznanie dębu zlokalizowanego na dzielnicy Zawodzie (ul. Szańcowa) za pomnik przyrody, argumentując swoją prośbę wiekiem drzewa, obwodem jego pnia, a także wyjątkowymi walorami historycznymi i estetycznymi.

 

Dąb, o którym mowa jest dębem szypułkowym. Obwód jego pnia na wysokości 130 cm wynosi 540 cm.

W piśmie skierowanym do prezydenta czytamy o stanie dębu:

„Pokrój przedmiotowego drzewa jest charakterystyczny dla przedstawiciela tego gatunku - korona szeroka i rozłożysta. W górnej części pnia widoczne miejsce, w którym odłamom uległy konary.

Drzewo jest w ogólnej dobrej kondycji zdrowotnej, witalne, o dużym potencjale dalszego rozwoju i ciekawej formie. Wyróżnia się pośród rosnących w okolicy innych drzew, stanowi roślinną dominantę. Powierzchnią korony przeważa nad okoliczną roślinnością, asymiluje o wiele więcej zanieczyszczeń, produkując niezbędny do życia tlen, tworząc sprzyjający dla człowieka mikroklimat.

(…)

Uzasadnienie wniosku:

Na dawnym Bastionie Środkowym Wyspy Spichrzów, za kamienicą przy ul. Szańcowej 3, znajduje się dąb szypułkowy o historycznej nazwie „Dąb Polski”. Drzewo miało zostać posadzone w 1772 r., a więc w roku I rozbioru Polski, gdy Elbląg przechodził pod panowanie Prus. Przybliżony wiek drzewa wynosi zatem 250 lat.

Wnioskowane drzewo to okazały dąb szypułkowy, który spełnia kryteria dotyczące objęcia ochroną pomnikową wymienione w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody (Dz.U. 2017 poz. 2300). W rozporządzeniu minimalny obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm dla dębów powinien wynosić 300 cm. Drzewo zgłoszone do objęcia ochroną pomnikową ma obwód równy 540 cm.

W związku z powyższym będący przedmiotem niniejszego wniosku dąb, drzewo o regularnym pokroju i historii sięgającej XVIII wieku, niewątpliwie wzbogaca wartość przyrodniczą, turystyczną i kulturalną miasta. Wnioskowane objęcie rośliny ustawową ochroną podkreśli potencjał przyrodniczy gminy miasto Elbląg, poprzez zwiększenie pocztu gminnych pomników przyrody.

Wobec inwestycji realizowanych obecnie na terenie Wyspy Spichrzów, a także prawdopodobnych kolejnych zamierzeń budowlanych, które będą prowadzone na Zawodziu, pragniemy zapewnić stałą ochronę ww. drzewa ze względu na jego długowieczność, historię i walory estetyczne.

Objęcie dębu wnioskowaną ochroną jest zgodne z zapisami Programu Ochrony Środowiska dla miasta Elbląg do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2021-2025 oraz Strategii Rozwoju Elbląga 2020+. Oba dokumenty przewidują rozwój terenów zielonych i ochronę krajobrazu, przy czym ten pierwszy zakłada w szczególności realizację programu ochrony starych drzew na terenach zurbanizowanych.”

Działania realizowane będą w ramach projektu „Aktywne Zawodzie” finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny