Czcionka:
Kontrast:
Dobroć godna podziwu
data dodania: 24.11.2022
Dobroć godna podziwu

Niosą pomoc potrzebującym i wspierają organizacje pozarządowe w ich działaniach. Takich osób i firm w Elblągu nie brakuje. Która z nich otrzyma w tym roku tytuł Filantropa Roku? Tego dowiemy się 11 grudnia podczas Gali Fundacji Elbląg. Jeszcze do 25 listopada można zgłaszać swoich kandydatów tego zaszczytnego tytułu.

 

Fundacja Elbląg od 22 lat organizuje Konkurs o tytuł Filantropa Roku, którego celem jest wspieranie filantropijnych, prospołecznych postaw ludzi biznesu i osób prywatnych. Co rok honoruje osobę lub firmę, której działania wyróżniły się na tle innych.

- Okazana pomoc znaczy bardzo wiele. Wiedzą o tym ci, którzy jej doświadczyli. Jest to nie tylko pomoc finansowa, ale również darowizny rzeczowe, usługi czy wsparcie merytoryczne. Często jedyne co mogą zrobić to zwyczajnie podziękować. Konkurs o tytuł Filantropa Roku daje taką okazję - przekonują organizatorzy wydarzenia.

Zaszczytny tytuł przyznany zostanie również w tym roku. Do 25 listopada Fundacja przyjmuj wnioski ze zgłoszeniami kandydatów. To spośród nich kapitułą konkursu wybierze tegorocznego Filantropa Roku.

Kogo można zgłaszać? Tytuł Filantropa Roku 2021 może otrzymać osoba lub firma, która w ubiegłym roku w sposób szczególny przysłużyła się we wspieraniu organizacji pozarządowych (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, stowarzyszenia kościelne itp.), instytucji użyteczności publicznej (szkoły, uczelnie, szpitale, instytucje działające w sferze kultury i pomocy społecznej itp.) czy osób potrzebujących z Elbląga i powiatu elbląskiego.

- Konkurs organizujemy od 2000 roku. Cieszy nas, że nigdy nie brakuje kandydatów do tytułu Filantrop Roku. Wręcz przeciwnie kapituła nieraz ma spory problem, aby wśród tylu zgłoszeń, wybrać tę jedną firmę czy osobę, która najbardziej na niego zasługuje. Chęć niesienia pomocy, dobro jest w wielu osobach. Widzimy to, chociażby w ostatnich latach, kiedy najpierw pandemia, a potem wojna w Ukrainie spowodowała prawdziwy zryw społeczny, wiele osób, firm postanowiło dać coś od siebie, wesprzeć potrzebujących. Ta dobroć, która z nas płynie jest wspaniała i godna podziwu - mówi Krzysztof Grablewski, prezes Fundacji Elbląg.

W gronie dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in. Roman Badysiak (Kawiarnia "U Aktorów"), Ryszard Rynkowski, Leszek Wójcik (Fabryka Mebli Wójcik), Nadleśnictwo Elbląg i pracownicy Grupy Energa. W ubiegłym roku (a także rok wcześniej) zaszczytny tytuł przyznano Łukaszowi Szulcowi z Biura Nieruchomości American Home. Filantropa Roku 2021 poznamy podczas Gali Fundacji Elbląg, która odbędzie się 11 grudnia.

- To będzie okazja, aby uhonorować tegorocznego laureata konkursu, osoby i firmy wyróżnione, a także wszystkie, które zostały zgłoszone do konkursu. Wydarzenie będzie miało charakter świąteczny. Zaprosiliśmy również wyjątkowego gościa - Ryszarda Rynkowskiego. Pan Ryszard potwierdził już swoją obecność i mam nadzieję, że niespodziewane okoliczności nie spowodują, że będzie musiał odwołać swój przyjazd - dodaje Krzysztof Grablewski.

W programie wydarzenia są również występy: wiolonczelistki Marty Michalskiej-Pedersen oraz pochodzącej z Elbląga wokalistki Julii Kaczmarczyk.

Natasza Jatczyńska

fot. Fundacja Elbląg