Pod takim tytułem w Elblągu zorganizowano spotkanie polsko-francuskie, w którym uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń z obu państw.
Kawiarenka Obywatelska
To była niepowtarzalna okazja do tego, żeby elbląskie stowarzyszenia i fundacje mogły porozmawiać z przedstawicielami trzech organizacji z Francji, z Departamentu Côtes d'Armor: Rich'ESS, Côtes d'Armor-Warmia i Mazury oraz Kéjal. Wszystko w ramach Kawiarenki Obywatelskiej, która odbyła się w Domu pod Cisem.
- Plan współpracy realizujemy na kilku płaszczyznach - mówił podczas spotkania Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. - Mamy kilka celów, z których trzy dotyczą nas. Są to: rozwój kontaktów obywatelskich, wymiana dobrych praktyk oraz współpraca ekspercka.
Warto tu też wspomnieć o pomocy, która płynęła z Francji dla uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce. - Ta pomoc ma trojaki wymiar - informował prezes ESWIP. - Po pierwsze zaskoczyliście nas tym, że przyjechał tu autobus pełen darów dla uchodźców, tuż po rozpoczęciu wojny. Drugie wsparcie dla uchodźców to pomoc finansowa na żywność dla uchodźców. Przekazano nam 1000 euro ze stowarzyszenia Côtes d'Armor-Warmia i Mazury, natomiast trzecia rzecz, to kolejna zbiórka na żywność, tym razem od stowarzyszenia Rich'ESS.
I dodawał: - Cieszę się, że ten wyraz solidarności między naszymi krajami istnieje.
W trakcie spotkania przybyli goście opowiedzieli o swoich organizacjach, o tym, czym zajmują się na co dzień i o tym, jakie są ich oczekiwania dotyczące współpracy z polskimi stowarzyszeniami. Zebrani przy kawie mieli okazję wymienić się doświadczeniami i poznać zasady, na których opiera się ich działalność.
Wizyta w Fabryce Dobra
Przedstawiciele stowarzyszeń z Francji podczas wizyty w Elblągu odwiedzili między innymi Fabrykę Dobra. - Od dwóch lat pomagamy rodzinom polskim, a od marca tego roku włączyliśmy się, jak wiele organizacji, w pomoc uchodźcom ukraińskim - mówiła Katarzyna Kamińska-Kozioł, prezeska stowarzyszenia Fabryka Dobra. - Podczas jednego ze spotkań w Stowarzyszeniu ESWIP mieliśmy okazję nawiązać współpracę z Rich'ESS, takim francuskim odpowiednikiem naszego ESWIPu. Z tej współpracy wywiązało się wiele dobrych rzeczy. Zawdzięczamy temu wizytę prezeski firmy Claripharm - Clarisse Le Court. Dostaliśmy dary, które będziemy przekazywać i Polkom i Ukrainkom. Są to środki higieniczne.
Stowarzyszenia ESWIP i Rich'ESS współpracują od 2018 roku. - Nasza współpraca polega na wymianie doświadczeń i naszych umiejętności - mówił Patrice Hénaff, dyrektor Stowarzyszenia Rich'ESS. - Prezes Stowarzyszenia ESWIP zwrócił się do nas z prośbą o zorganizowanie pomocy dla uchodźców, chodziło tutaj o zebranie żywności, a także produktów higieny. Przyjechaliśmy tutaj z Clarisse, która jest prezesem laboratorium farmaceutycznego, które produkuje produkty zabezpieczające kobiety w czasie menstruacji. Celem tej wizyty było zastanowienie się jak pomóc Fabryce Dobra w dystrybucji tych produktów higienicznych dla kobiet, które możemy im dostarczyć.
Fabryka Dobra otwarta jest dla potrzebujących w każdy czwartek od godziny 17.
Karolina Król
Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Inkubatory NGO Warmii i Mazur” finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.