Udowadniają, że kluczem do szczęścia jest miłość. Kierują się akceptacją i szacunkiem. Prowadzą wydawnictwo, małą bibliotekę, szkółkę domową, ale przede wszystkim uczą doceniać wyjątkowość i indywidualność drugiego człowieka. Fundacja Archipelag Marzeń chętnie pomaga innym w rozwijaniu ich nieskończonego potencjału.
Szczególną uwagą pragną obdarowywać najmłodszych, jednak do realizacji spełniania marzeń zachęcają każdego.
– Głównym motywatorem do założenia fundacji było stworzenie przestrzeni edukacyjnej, która pozwoliłaby z lekkością i radością rozwijać potencjały, które każdy ma w sobie, przy jednoczesnym uczeniu się szacunku i miłości do Siebie, Drugiego Człowieka i Mateczki Ziemi – mówi Agnieszka Bielawska, Prezes Fundacji Archipelag Marzeń.
W rodzinie siła
Warsztaty organizowane przez fundację uczą budowania relacji, wzajemnego szacunku i zrozumienia, dlatego tak ważne jest, aby brały w nich udział całe rodziny, a nie tylko dzieci. To kreatywny pomysł na spędzanie wolnego czasu w pięknym i malowniczym otoczeniu, blisko Natury. Różnorodności dodają tematy przewodnie organizowanych zajęć – od chodzenia po lesie i muzykowania do gotowania, a nawet tworzenia karmników dla ptaków.
– Organizując warsztaty dla całych rodzin, mamy szansę zadziałać holistycznie na środowisko, w którym wychowują się dzieci. W ten sposób wiedzę zdobytą np. podczas warsztatów kulinarnych można od razu praktykować w swoim domu – tłumaczy Agnieszka Bielawska.
Archipelag Marzeń dba o to, by każde zajęcia były praktyczne i jednocześnie przybliżały nas do Natury. Obserwowanie zachodzących w niej procesów i umiejętne ich wykorzystywanie umożliwiły zorganizowane niedawno warsztaty „Permakultura w ogrodzie”. Zjawisko to polega na dobrowolnej rezygnacji z ingerencji w przyrodę, co w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pracy oraz odwdzięczy się plonami.
Natura przede wszystkim
Kierowanie się szacunkiem do Matki Ziemi jest jedną z podstawowych zasad działania fundacji, dlatego organizowane są także wyprawy dla dzieci po Bażantarni. Las jest idealnym placem zabaw dla najmłodszych, ponieważ pobudza wyobraźnię, a jednocześnie pomaga ćwiczyć sprawność fizyczną poprzez spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Do tego w znakomity sposób przyczynia się do podnoszenia odporności u dzieci i dorosłych. Przewodnikiem wypraw jest wieloletni opiekun dzieci i młodzieży, głównie na szlakach górskich, jak i na innych wyprawach przyrodniczych. Jednak niemałym ukłonem w kierunku Natury jest również lokalizacja fundacji.
- Wysoczyzna Elbląska urzekła mnie od pierwszego wejrzenia. Piękno otaczającej przyrody, szczególnie lasów, bliskość do wody, to wszystko mnie z każdym dniem coraz bardziej zachwyca – mówi prezes fundacji. - W Łęczu odnaleźliśmy swój kawałek Nieba na Ziemi. Tu lub w okolicy chcielibyśmy docelowo stworzyć przestrzeń edukacyjną w otoczeniu Natury. Obecnie szukamy odpowiedniego miejsca i funduszy na jego ewentualny zakup.
Człowiek istotą wielowymiarową
W skład fundacji wchodzi kilka podmiotów, takich jak: szkółka domowa, biblioteka, wydawnictwo. Założycielom Archipelagu Marzeń zdecydowanie nie można odmówić potencjału, skoro udaje im się funkcjonować na tak wielu płaszczyznach. Część tych działań skierowana jest do dzieci – szkoła pomaga w nauce zagadnień z podstawy programowej, ale także, a może nawet przede wszystkim, jest czasem naturalnej, swobodnej zabawy oraz budowania relacji, a wydawnictwo pozwala na ukazywanie się bajek, których mądrość płynie z głębi serca. W bibliotece znajdują się wartościowe książki zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Fundacja umożliwia także podszkolenie się w kwestiach zdrowego odżywiania i oferuje m.in. warsztaty z pieczenia tradycyjnego chleba na zakwasie.
Archipelag jednak nie zwalnia tempa i angażuje się w realizację swoich pozostałych marzeń. Agnieszka Bielawska wiąże niemałe nadzieje z nadchodzącym rokiem:
- Sama z wielką ciekawością, ale i zachwytem spoglądam w przyszłość. Wiem, że to będzie cudowny rok pełen pięknych niespodzianek. Z rzeczy, które są obecnie w przygotowaniu, mogę wymienić wydanie kolejnych trzech książek z bajkami oraz otworzenie WSPÓŁ-DZIELNIKA w Elblągu.
Dodatkowo planowane jest zwiększenie działalności szkółki domowej. Fundacja ma wiele wysp-marzeń – tych odkrytych oraz tych pozostających jeszcze w ukryciu. Chociaż działa dopiero od 2020 roku, już może pochwalić się sukcesami. Archipelag jest żywym dowodem na to, że marzenia się spełniają. Coś, co było na początku odległą wizją, stało się urzeczywistnieniem i tego samego pragną nauczać właściciele fundacji. Jedynym ograniczeniem, jakie sobie stawiają, jest angażowanie się w działania, które uczą miłości i szacunku do świata wokół. Rozwijają potencjał i pomagają w osiągnięciu życiowych celów, a także marzeń. Uczą jak żyć zdrowo i radośnie, doceniając to, co nas otacza.
Aleksandra Mianowska
fot. archiwum Fundacji