Czcionka:
Kontrast:
Konferencja i szczególne wyróżnienie
data dodania: 16.12.2022
Konferencja i szczególne wyróżnienie

Za nami XV Elbląska Konferencja Ekonomii Społecznej. W tym roku spotkanie przebiegło pod hasłem „Usługi społeczne – potrzeby, doświadczenia, szanse”.

 

Na początku konferencji przyznano tytuł „Przyjaciela Stowarzyszenia ESWIP”. Jak mówił prezes stowarzyszenia Arkadiusz Jachimowicz, otrzymują go osoby szczególnie bliskie stowarzyszeniu. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł Juliuszowi Markowi. - Juliusz to człowiek renesansu, dziennikarz, pisarz, twórca Telewizji Elbląskiej, człowiek kochający ludzi, kochający miasto, pełen inspiracji – mówił Arkadiusz Jachimowicz.

Juliusz Marek nie krył zachwytu. - Bardzo dziękuję - mówił. I dodawał: - W skrócie „ESWIP” jest to, co jest dla mnie bardzo cenne. Można nawet powiedzieć - najcenniejsze. Po pierwsze „elbląskie”. Dla mnie przymiotnik „elbląski” jest synonimem czegoś dobrego, nowatorskiego, czegoś wspaniałego, a jednocześnie bliskiego. „Stowarzyszenie” to towarzystwo. Jesteśmy w najlepszym towarzystwie. „Wspierania” - fantastycznie. Dzisiaj ludzie ze sobą walczą, a my się wspieramy. „Inicjatyw” - inicjatywa ciągnie nas do przodu, ciągle coś wymyślamy, co jest niezwykle twórcze. I „pozarządowych” - w rządzie, jakby nie było, ciągle się spierają i kłócą, a wszystko, co jest poza nim, czyli ten obszar pozarządowy jest przyjazny i ciepły. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie.

O czym rozmawiano podczas konferencji? O najważniejszych regulacjach ustawy o ekonomii społecznej, usługach społecznych, które są szansą dla rozwoju ekonomii społecznej, a także o możliwościach i wyzwaniach dla rozwoju usług społecznych na Warmii i Mazurach.

W programie wydarzenia nie zabrakło warsztatów z ekspertami. Zebrani gości mogli uczestniczyć w warsztacie „Jak rozwijać usługi społeczne w społeczności lokalnej (rola CUS/OPS, gotowość podmiotów ekonomii społecznej, niezbędne warunki do partnerskiej współpracy)”, którą prowadził Jacek Gralczyk, edukator i innowator społeczny, ekspert Stowarzyszenia CAL lub „Centrum Usług Społecznych – naturalny wybór czy rewolucja w lokalnej polityce społecznej? (czy warto przekształcić OPS w CUS? Jakie trudności mogą nas spotkać? Jakie korzyści i jaką zmianę społeczną daje ta zmiana?)”, którą prowadziła Beata Kulesza, dyrektor Elbląskiego Centrum Usług Społecznych.

Karolina Król