Od 1999 roku Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dokonuje corocznie analizy problemów społecznych województwa.
Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, kościołem katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Jednym z zadań polityki społecznej jest ocena zjawisk mających wpływ na zmianę wielkości zapotrzebowania na świadczenia z systemu pomocy społecznej.
W ocenie tej niezbędne jest zbieranie i analizowanie danych statystycznych, które pozwalają na:
- wyznaczanie strategicznych kierunków działań,
- planowanie środków finansowych na kolejny rok,
- planowanie programów społecznych,
- dokonywanie ewaluacji realizowanych projektów.
Opracowanie ma na celu zobrazowanie dominujących powodów przyznawania pomocy osobom korzystającym ze świadczeń z systemu pomocy społecznej w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2001, 2005, 2011-2021, przedstawienie wybranych struktur i typów rodzin objętych pomocą społeczną, rozwój infrastruktury pomocowej oraz skalę środków finansowych przeznaczanych na realizację zadań pomocy społecznej na Warmii i Mazurach.
Analizę przeprowadza się w oparciu o dane statystyczne pozyskane z formularzy sprawozdawczych MRiPS-03 ze wszystkich ośrodków pomocy społecznej, centrów usług społecznych oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie. Dane pobierane są z zasobów Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS).
Na potrzeby dokumentu dokonano analizy danych MRiPS-03 w przekroju lat 2001, 2005, 2011-2021.
źródło: http://www.warmia.mazury.pl
fot.: www.warmia.mazury.pl