19 grudnia Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął decyzję o liczbie i rodzaju organizacji pozarządowych w składzie Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Ustalono także kryteria jakimi powinny kierować się podmioty, które będą delegować swoich przedstawicieli do komitetu.
Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa, w składzie Komitetu Monitorującego FEWiM 2021-2027 znajdą się przedstawiciele 12 organizacji pozarządowych, z których 9 powinno zostać wybranych w ramach poniższych obszarów:
- przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych właściwych ze względu na różne rodzaje działalności objęte programem,
- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska,
- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami,
- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania włączenia społecznego,
- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn,
- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz niedyskryminacji (zajmującej się obszarami dyskryminacji, takimi jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, religia, światopogląd, orientacja seksualna, tożsamość płciowa i wiek),
- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz praw podstawowych,
- przedstawiciel federacji organizacji pozarządowych.
Jak informuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego zgodnie z „Wytycznymi dotyczącymi komitetów monitorujących na lata 2021-2027”, wybierając przedstawicieli organizacji pozarządowych, należy uwzględnić wymóg wynikający z „Umowy Partnerstwa”, dotyczący niezależności organizacji pozarządowych od władz i ich organów doradczych. W przeprowadzonym postępowaniu należy również wziąć pod uwagę zaangażowanie partnerów, którzy uczestniczyli w przygotowaniu FEWiM 2021-2027.
- Komisja Europejska 5 grudnia zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 – informuje Gustaw Marek Brzezin. – Sprawne i terminowe powołanie Komitetu Monitorującego jako organu odpowiedzialnego m.in. za zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów jest kluczowym etapem przesądzającym m.in. o możliwości uruchomienia procedury wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych w pracach KM FEWiM 2021-2027 oraz przeprowadzenie jej w terminie przewidzianym ustawą.
Poniżej link do ogłoszenie o naborze Organizacji Pozarządowych kandydujących do składu Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 (KM FEWiM 2021-2027):
fot. pixabay