Czcionka:
Kontrast:
Dobre miasto do życia
data dodania: 09.01.2023
Dobre miasto do życia

Konsekwencja, stałe inwestowanie w innowacyjne rozwiązania i wiele lat pracy. W konkursie „Godni Naśladowania” Gmina Miejska Kętrzyn zwyciężyła w kategorii „Samorząd Godny Naśladowania”. O tę nagrodę samorządowcy starali się od lat. Teraz nadszedł czas podsumowań, tych pozytywnych.

- Zdobycie tak godnego tytułu motywuje do uruchomienia energii potrzebnej do podjęcia wysiłku w dalszej pracy i wykonania określonych zadań - podsumowuje Ryszard Henryk Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. - Dziękuję za zaangażowanie pracowników Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, którzy na co dzień ciężko pracują na rzecz naszej społeczności, a realizowane przez nich projekty zostały zauważone i docenione.  Ogromne podziękowania kierujemy do TPD Koła Pomocy Dzieciom o Niepełnej Sprawności Ruchowej, które zgłosiło miasto Kętrzyn do konkursu. Dziękuję także wszystkim organizacjom pozarządowym z terenu miasta Kętrzyn, które chętnie podejmują nowe wyzwania. To, że otrzymaliśmy tę nagrodę, to również zasługa tych organizacji.

- Przez lata wsłuchiwaliśmy się w potrzeby mieszkańców, wspieraliśmy aktywność lokalną i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Otrzymana nagroda jest potwierdzeniem, że jest to godne naśladowania. Zwycięstwo w kategorii „Samorząd Godny Naśladowania” udowadnia, że wspólnie możemy wszystko! – dodaje z entuzjazmem Katarzyna Kopeć, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kętrzyn.

Miasto Kętrzyn znane jest z wielu inicjatyw na rzecz seniorów. To w Kętrzynie aktywnie działają stowarzyszenia seniorskie. Jak podkreślają przedstawiciele samorządu, mieszkańcami powiatu są obecnie osoby starsze.

Kętrzyn przyjazny wiekowi

- Seniorzy są naszym kapitałem, który chcemy wykorzystywać. W naszym mieście siedzibę ma fundacja Eko Senior, centrum wolontariatu, w którym działają seniorzy na rzecz innych osób starszych. Właśnie rusza budowa Domu Seniora, a także siłownia dla seniorów. To jedne z wielu działań – wylicza burmistrz Kętrzyna.

Starzejące się społeczeństwo jest dziś wyzwaniem, przed którym stanęło wiele samorządów. To wymaga tworzenia wielu form wsparcia odpowiadających na potrzeby tej grupy wiekowej.

- Ciągle słyszymy: „Społeczeństwo się starzeje, co mamy z tym zrobić? Jak zająć się osobami starszymi? Czego potrzeba starszym osobom?” – wtrąca Katarzyna Kopeć. – Tak liczna grupa osób starszych wymaga podjęcia odpowiednich działań. W Kętrzynie wśród seniorów liczną grupę stanowią te osoby, które chcą być aktywne. Zapotrzebowanie na wszechstronnie aktywizujące formy spędzania czasu wolnego dla osób starszych jest bardzo duże.

Z drugiej strony powiększa się stale liczba osób potrzebujących specjalistycznej pomocy. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie od wielu lat udostępnia pomoc w postaci usług opiekuńczych, z których korzystają osoby starsze, schorowane, potrzebujące opieki. Formy wsparcia oferowane przez MOPS to m.in.: usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, teleopieka, pomoc finansowa, możliwość skorzystania z ciepłego posiłku. Ciepłe posiłki mogą być również dowożone bezpośrednio do domu osoby niesamodzielnej. Seniorzy mogą też otrzymać wsparcie specjalistyczne, jest to m.in. pomoc psychologiczna, prawna. W czasie pandemii MOPS realizował program „Wspieraj seniora” polegający na pomocy wolontariuszy na rzecz seniorów w formie dostarczania zakupów oraz leków do miejsca zamieszkania. W Kętrzynie podejmuje się szereg akcji, które mają zwiększać bezpieczeństwo osób starszych. Z inicjatywy Kętrzyńskiej Rady Seniorów zorganizowano m.in. spotkanie „Bezpieczeństwo w mieście”, w czasie którego poruszono tematy m.in. cyberbezpieczeństwa czy sposobów postępowania w przypadkach nagłego zagrożenia dla zdrowia i życia. W przedsięwzięciu wzięli udział m.in. przedstawiciele m.in. władz miasta, Urzędu Miasta, Policji, Straży Miejskiej, ZUS-u, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego, o prawach seniorów mówił również Rzecznik Praw Konsumenta.

- W czasie tego spotkania seniorzy zaapelowali, by wznowić projekt „Kętrzyn przyjazny wiekowi – Bezpieczny senior”, który był już realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Miło mi poinformować, że jeszcze w tym roku ten program oraz jego działania będą realizowane – podkreśla Katarzyna Kopeć.

Dzień Łączący Pokolenia

Wśród działań projektu przewidziano m.in. minikurs samoobrony, edukację na temat bezpieczeństwa w domu, przeciwdziałanie przemocy. Będą to również m.in. szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, spotkania z dietetykiem czy Rzecznikiem Praw Osób Starszych, pracownikiem banku, przedstawicielem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W Kętrzynie wiele działań to również efekt współpracy pomiędzy miastem a Kętrzyńską Radą Seniorów, której dyżury odbywają się w każdy wtorek.

- Kętrzyńska Rada Seniorów spośród swoich członków wyodrębniła zespół ds. polityki senioralnej i spraw społecznych, zespół ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz zespół ds. edukacji, kultury i rekreacji. Każdy z tych zespołów pracuje nad planem działania w swojej tematyce, więc przyszły rok również zapowiada się pracowicie. Trzeba również dodać, że przewodnicząca Kętrzyńskiej Rady Seniorów została wyróżniona przez Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego w konkursie „Aktywna Seniorka” – mówi Katarzyna Kopeć.

W Kętrzynie działa się na rzecz seniorów, ale też podejmuje wysiłek, by zwiększać dialog międzypokoleniowy. To z myślą o integracji organizowany jest m.in.  „Dzień Łączący Pokolenia”. Projekt skierowany był przede wszystkim do dzieci oraz seniorów, którzy przez pandemię COVID-19 nie mieli okazji do wspólnych spotkań. Dlatego też to święto było zauważone i docenione przez mieszkańców. Zarówno zawody sportowe seniorów z wnukami, jak i wieczór muzyczno – taneczny , cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku to wydarzenie odbędzie się po raz kolejny. Gmina Miejska Kętrzyn realizuje projekt pn. „Rozwój e-usług w Gminie Miejskiej Kętrzyn” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Głównym celem aplikacji mobilnej „Rozwój e-usług w Gminie Miejskiej Kętrzyn” będzie udostępnienie dodatkowego kanału komunikacji pomiędzy Gminą Miejską Kętrzyna a jej mieszkańcami. Aplikacja umożliwia dostęp do szerokiego katalogu e-usług, a w razie jakichkolwiek wątpliwości mieszkańcy zawsze mogą skontaktować się w urzędnikami.

 

Dostępny Samorząd

Ciężka praca, konsekwencja przynoszą efekty. Już w najbliższym czasie powstanie szereg nowych inicjatyw i inwestycji.

- Od lutego 2023 roku planujemy uruchomienie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne – Kętrzyński Dom Wsparcia. Będą to również elektryczne autobusy miejskie i bezpłatna komunikacja zbiorowa. Będziemy również realizować projekt „Dostępny Samorząd” – dostępność urzędu dla osób ze szczególnymi potrzebami, finalizować projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego. To najważniejsze zadania, ale też pozyskaliśmy spore środki na zagospodarowanie terenów wokół jeziorka – powstanie tam restauracja nad wodą, tężnia solankowa i taras widokowy. Trwa właśnie projektowanie. Nasze miasto to idealne miejsce do życia – zapewnia burmistrz Kętrzyna.

Samorządowcy podkreślają, że w ich pracy ważne jest poważne traktowanie powierzonych zdań. Etos pracy, którego najważniejszym wyznacznikiem jest wzajemna współpraca. Nie boją się wyzwań.

- Wyzwanie to drugie imię pracy w samorządzie. Szczególnie ta kadencja naznaczona jest wyzwaniami. Sprostanie im jest wielką sztuką, więc cieszy, jak to się udaje – dodaje burmistrz Kętrzyna. -  Jeszcze bardziej cieszy, kiedy mimo natłoku obowiązków udaje zrobić się coś więcej. Największym wyzwaniem jest konsekwencja polityki ukierunkowanej na stały rozwój w zakresie inwestycji w infrastrukturę, bezpieczeństwo, opiekę senioralną, sport, kulturę i poszukiwanie nowych źródeł finansowania. Wiele udało się zrobić, wiele zadań swój finał znajdzie w najbliższym czasie, ale wyzwań, z jakimi przyjdzie zmierzyć się w naszym mieście, będzie jeszcze wiele.

- W pracy musimy mieć wyzwania – kończy Katarzyna Kopeć. - Odkąd objęłam stanowisko naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, od samego początku największym wyzwaniem było wspólne połączenie siły, wiedzy i zapału mojego zespołu. Teraz mogę powiedzieć, że to zaowocowało. Uważam, że bez wzajemnego zrozumienia, zgody i współpracy realizacja przyjętych planów i zamierzeń nie byłaby możliwa.

 

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

fot. archiwum UM Kętrzyn