Czcionka:
Kontrast:
Serce pełne nakrętek
data dodania: 25.01.2023
Serce pełne nakrętek

Na elbląskiej starówce obok XIV wiecznej Bramy Targowej, na terenie restauracji „Amore Mio”, znajduje się pojemnik, do którego mieszkańcy wrzucają nakrętki. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale także wspieramy działalność społeczną.

Pan Paweł Kurek, który prowadzi sieć lombardów DPK, w czerwcu przekazał nam pod opiekę pojemnik na nakrętki. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że firma mocno angażuje się społecznie i charytatywnie. Wspiera finansowo i rzeczowo między innymi domy dziecka, domy pomocy społecznej, akcje społeczne i festyny charytatywne. W tym roku otrzymała nagrodę na gali Orły Wprost w kategorii „Perspektywa Biznesu 2022” za dobroczynność. Chcemy otaczać się takimi przedsiębiorcami, stąd też znalazła się przestrzeń na wspólną akcję.

Firma zakupiła pojemnik na nakrętki, który - po wcześniejszych ustaleniach - umieściła przy restauracji Amore Mio. Mieszkańcy mogą przekazywać tam nakrętki, które następnie sprzedajemy, a dochód przekazujemy na Fundusz Grantowy Stowarzyszenia ESWIP. Przedstawiciele Domu pod Cisem sprawują opiekę nad pojemnikiem - opróżniają go i przekazują nakrętki do firmy skupującej. Cały proces nie polega tylko na otrzymaniu pieniędzy za sprzedaż, ale także pozwala dbać o środowisko poprzez recykling.

Zbieranie nakrętek niesie za sobą wiele dobrych rzeczy. Przetwarzając i wprowadzając ponownie do użytku, minimalizujemy ich produkcję oraz szanse, że znajdziemy je w lasach czy na trawnikach. Dodatkowo skłania ludzi do zaangażowania się w inicjatywę społeczną. Na przykład dzieci w szkołach uczą się nie tylko tego, że śmieci warto segregować, ale mają satysfakcję, że mogą pomóc innym ludziom. Budujemy dzięki temu solidne fundamenty. Takich pojemników w Polsce jest coraz więcej. Mają różne kształty. Zauważamy je w szkołach, parkach, centrach handlowych.

Wydaje mi się, że nasz znajduje się w oryginalnym miejscu. Ogródek w popularnej, włoskiej restauracji na starówce. Właściciel Amore Mio - Marco - bez wahania zgodził się udostępnić bezpłatnie przestrzeń. Mieszkańcy już są przyzwyczajeni do tego widoku, ale dla turystów jest to pozytywne zaskoczenie. Dlaczego to dobre miejsce? Ponieważ można połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zabrać z domu nakrętki, wrzucić je do pojemnika w kształcie serca, a przy okazji zjeść pyszne, włoskie danie.

Rafał Narnicki

Fot. archiwum Sieć Lombardów DPK"