Czcionka:
Kontrast:
12 organizacji w komitecie monitorującym
data dodania: 31.01.2023
12 organizacji w komitecie monitorującym

5 grudnia 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Jednym z kluczowych warunków jego poprawnego funkcjonowania jest powołanie komitetu monitorującego. Za nami wybory do komitetu. Znamy już jego skład.

 

Wybory do komitetu monitorującego

Komitet monitorujący analizuje postępy w realizacji oraz wszystkie kwestie wpływające na wykonanie FEWiM. – Powołanie go stanowi jeden z kluczowych warunków rozpoczęcia realizacji tego programu – informuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

W skład komitetu wchodzi kilkudziesięciu przedstawicieli instytucji i organizacji. Za powołanie przedstawicieli strony pozarządowej odpowiedzialna jest Rada Działalności Pożytku Publicznego, która 14 października 2022 roku przyjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

W poprzednim komitecie monitorującym (działającym do roku 2023) zasiadały 4 osoby z organizacji pozarządowych. W nowym komitecie jest ich 12. Decyzję o liczbie i rodzaju organizacji pozarządowych Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego  podjął 19 grudnia.

Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa, w składzie Komitetu Monitorującego FEWiM 2021-2027 znajdą się przedstawiciele 12 organizacji pozarządowych, z których 9 powinno zostać wybranych w ramach poniższych obszarów:

- przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych właściwych ze względu na różne rodzaje działalności objęte programem,

- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony środowiska,

- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami,

- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz  promowania włączenia społecznego,

- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn,

- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz niedyskryminacji (zajmującej się obszarami dyskryminacji, takimi jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, religia, światopogląd, orientacja seksualna, tożsamość płciowa i wiek),

- przedstawiciel organizacji pozarządowej działającej na rzecz praw podstawowych,

- przedstawiciel federacji organizacji pozarządowych.

Członkowie komitetu monitorującego

- Komisja Europejska 5 grudnia zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 – informuje Gustaw Marek Brzezin. – Sprawne i terminowe powołanie komitetu monitorującego jako organu odpowiedzialnego m.in. za zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów jest kluczowym etapem przesądzającym m.in. o możliwości uruchomienia procedury wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych w pracach KM FEWiM 2021-2027 oraz przeprowadzenie jej w terminie przewidzianym ustawą.

Bycie członkiem komitetu monitorującego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i nie należy do łatwych zadań. – Trzeba czytać i analizować wiele obszernych dokumentów – wylicza Maciej Bielawski, wiceprezes Stowarzyszenia ESWIP, które było członkiem komitetu poprzedniej kadencji. – Procedury związane z finansowaniem przygotowania ekspertyz wspierających pracę KM są bardzo skomplikowane, co nie ułatwia pracy. Poza tym dochodzi do tego konieczność godzenia pracy zawodowej z udziałem w pracach KM (członek KM nie otrzymuje wynagrodzenia) oraz szukanie optymalnej formy kontaktu i zbierania potrzeb reprezentowanego środowiska w komitecie.

Efekt prac jest jednak bardzo satysfakcjonujący. – W ramach konstruktywnej współpracy grup roboczych powstają konkretne rekomendacje – tłumaczy Maciej Bielawski. - Zatwierdzamy wybrane kryteria konkursowe adekwatne do potrzeb beneficjentów i pozwalające na efektywne wykorzystanie środków finansowych programu.

Nowy okres programowania daje nowe możliwości. Najważniejsza zmiana, jaka już nastąpiła, dotyczy większego udziału organizacji pozarządowych, które znajdują się w komitecie. – Daje nam to zdecydowanie większą reprezentację przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w komitecie – mówi Maciej Bielawski. I dodaje: - Planowane są ułatwienia związane z udziałem w pracach KM (delegacje, ekspertyzy, sekretariat), a także tworzenie większej ilości grup roboczych, w tym dotyczącej rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Urząd Marszałkowski podał do publicznej wiadomości wyniki wyborów do komitetu. Poniżej podajemy jego skład:

  1. Organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze praw podstawowych:

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Biskupcu – 72 głosy.

  1. Organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze federacji:

Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa – 72 głosy.

  1. Organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze NGO właściwe ze względu na różne rodzaje działalności objęte programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027:

Lokalne Grupy Działania Warmii i Mazur – 48 głosów,

Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku – 38 głosów.

  1. Organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze NGO działające na rzecz ochrony środowiska:

Bank Żywności w Olsztynie – 45 głosów.

  1. Organizacje Pozarządowe zgłoszone w obszarze NGO działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami:

Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych – 43 głosy.

Organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze NGO działająca na rzecz promowania włączenia społecznego:

Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – 48 głosów.

  1. Organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze NGO działająca na rzecz promowania równości kobiet i mężczyzn:

Stowarzyszenie Kobieta na PLUS – 25 głosów.

  1. Organizacje pozarządowe zgłoszone w obszarze NGO działająca na rzecz niedyskryminacji (zajmująca się obszarami niedyskryminacji, takimi jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, religia, światopogląd, orientacja seksualna, tożsamość płciowa i wiek):

Stowarzyszenie ADELFI – 44 głosy.

  1. Organizacje pozarządowe działające w obszarach, które obejmuje swoimi zadaniami program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, takich jak: kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego lub działalność na rzecz młodzieży lub działalność na rzecz seniorów lub edukacja lub zdrowie lub turystyka lub rozwój lokalny lub rynek pracy lub usługi publiczne:

Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek” – 45 głosów,

Fundacja Żółty Szalik – 23 głosy,

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Warmińsko-Mazurska – 19 głosów.

Wszystkim organizacjom, które weszły w skład komitetu monitorującego, serdecznie gratulujemy!

Program FEWiM

Jak czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego: „W ramach programu FEWiM województwo warmińsko-mazurskie ma otrzymać ponad 1 mld 786 mln euro. Program ten stanowi przede wszystkim odpowiedź na wyzwania opisane w strategii „Warmińsko-Mazurskie 2030”, a główny cel programu wynika również z polityk Unii Europejskiej oraz strategii krajowych. Fundusze europejskie zostaną zainwestowane we wzrost społeczny i gospodarczy województwa. Wśród priorytetowych kierunków wsparcia znalazły się: gospodarka i cyfryzacja, energia, środowisko i klimat, transport, edukacja, rynek pracy, włączenie społeczne, zdrowie, kultura i turystyka oraz obszary miejskie. Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur mają się przyczynić do zielonej, cyfrowej i gospodarczej transformacji regionu.”

Karolina Król

fot. pixabay