Czcionka:
Kontrast:
Targi organizacji pozarządowych w Iławie?
data dodania: 06.02.2023
Targi organizacji pozarządowych w Iławie?

Z Wojciechem Jankowskim, przewodniczącym Rady Organizacji Pozarządowych w Iławie rozmawiamy o działalności Rady i o tym, dlaczego w powiecie iławskim nie działa Rada Działalności Pożytku Publicznego.

- Jaki był poprzedni rok pracy Rady Organizacji Pozarządowych w Iławie?

- Rada składała się z 14 członków, ze względu na obowiązujący stan epidemii. I posiedzenie odbyło się w październiku 2019 roku. Wzięło w nim udział 13 osób. II w mniejszym składzie 6 osób odbyło się w lutym 2020. Na posiedzeniach podejmowane były bieżące tematy: udział w komisjach oceniających wnioski czy konsultacje aktów prawnych podejmowanych przez samorządy.

Członkowie ROPPI uczestniczyli, na zaproszenia jednostek samorządów lokalnych, w komisjach konkursowych w Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta Iława, Urzędzie Miasta i Gminy Susz, Urzędzie Gminy Zalewo. Braliśmy również udział w opiniowaniu programów współpracy jednostek samorządowych z organizacjami pozarządowymi z terenu powiatu iławskiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego.

Rada współpracowała również ze Starostwem Powiatowym w Iławie, Miastem Iława i Gminą Iława. Była to między innymi praca członków Rady w ramach: zespołu do spraw ekonomii społecznej w powiecie iławskim, społecznej rady ds. osób niepełnosprawnych czy udział w wojewódzkich spotkaniach rady organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego. Wspieraliśmy wszelkie inicjatywy organizacji i grup nieformalnych, które się do nas zwróciły. Udzieliliśmy wsparcia 35 organizacjom z całego powiatu (m.in.: zakładanie i działalność organizacji pozarządowej, zmiany w statucie).

Rada udzieliła 2 rekomendacji do konkursu Godni Naśladowania w kategorii pozarządowiec i organizacja godna naśladowania. Warto wspomnieć także o tym, że współpraca z Centrum Organizacji Pozarządowych w Iławie odbywała się na bieżąco poprzez zaangażowanie Przewodniczącego ROPPI, a zarazem doradcy COP. Aktywnie uczestniczyliśmy również w pracach nad Gminnym Programem Rewitalizacji w mieście Iława.

- Jakie plany Rada ma na przyszły rok?

- Podstawowa działalność Rady to reprezentowanie sektora pozarządowego wobec władz miejskich, gminnych, powiatowych oraz innych partnerów społecznych, współpraca z nimi i uczestniczenie w życiu społecznym powiatu iławskiego. Przyszły rok z pewnością nie obędzie się bez opiniowania projektów uchwał i decyzji administracyjnych dotyczących sektora pozarządowego w powiecie iławskim, a także wspólnego wypracowywania stanowisk odnośnie zagadnień dotyczących sektora pozarządowego. Chcielibyśmy również zainicjować wspólne przedsięwzięcie dla NGO z powiatu, coś na zasadzie targów organizacji pozarządowych, które miałoby charakter edukacyjny i artystyczny. Wydarzenie to mogłoby łączyć zasoby naszych lokalnych organizacji i przede wszystkim dawać możliwość zaprezentowania się przed szeroką publicznością poprzez: prezentację stoisk organizacji pozarządowych z powiatu, występy, warsztaty artystyczne i prezentacje sceniczne, wystąpienia porady i konsultacje.

- Dlaczego w powiecie iławskim nie działa Rada Działalności Pożytku Publicznego? Czy taka Rada powinna działać? Dlaczego?

- Rada Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Iławskiego (RDPPPI) została utworzona uchwałą zarządu Powiatu Iławskiego z dnia 24 maja 2016 roku. Uchwałą powołano 10 osób wchodzących w skład Rady: 2 przedstawicieli Rady Powiatu Iławskiego, 3 przedstawicieli Zarządu Powiatu Iławskiego oraz 5 przedstawicieli organizacji prowadzących działalność statutową na terenie Powiatu Iławskiego, a równocześnie prezydium funkcjonującej od 2003 roku w powiecie Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Iławskiego. RDPPPI zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego miała charakter inicjatywny i doradczo-opiniujący
w zakresie dotyczącym pożytku publicznego i współpracy powiatu z organizacjami pozarządowymi. Jej kadencja dobiegła końca w 2019 roku. W kwietniu tamtego roku ogłoszony został nabór nowych członków do RDPPPI. Pomimo powszechnej informacji kierowanej do NGOsów z powiatu nowa rada nie powstała ze względu na brak wymaganej minimalnej (5) liczby kandydatów. Poprzedni kandydaci nie podjęli się również tworzyć ponownie Rady. Patrząc na doświadczenia w zasiadaniu w I kadencji, członkowie ci nie zgłosili się z powodu dużego niezrozumienia przedstawicieli władz powiatu w funkcjonowania takiego ciała. Czuli się potrzebni tylko do udziału w zaopiniowaniu aktów prawnych, których wejście w życie było uwarunkowane przeprowadzeniem konsultacji. Tworzone i poddawane akty prawne w niewielkim stopniu dotyczyły funkcjonowania NGO.  Brakowało też czasu na dyskusję w temacie współpracy samorządu z NGO, nie wprowadzano do niej proponowanych przez stronę pozarządową zmian. Terminy spotkań były niedostosowane do funkcjonowania NGO, a tylko do pracy urzędników, co przełożyło się na niechęć do dalszej pracy w Radzie.

Do tej pory nie przywrócono funkcjonowania Rady Pożytku Publicznego, funkcjonuje natomiast ciało nieformalne - Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Iławskiego, która posiada już 10 kadencję i jest zespołem złożonym tylko z przedstawicieli NGO.

Karolina Król

fot. Rafał Narnicki